2 września 2021 0 komentarzy
Niezależnie od tego, jakiego bloga planujesz prowadzić – czy będzie to blog kulinarny, blog modowy, a może blog pisarski – potrzebna Ci będzie estetyczna i czytelna grafika kompletująca Twoje posty. Jeżeli jesteście ciekawi, w jaki sposób ją przygotować, jak powinna wyglądać i gdzie znaleźć jej darmowe źródła, koniecznie przeczytajcie artykuł.
Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i mieć ogólny obraz tego, czym kierować się przy projektowaniu bloga, przeczytaj moje poprzednie artykuły o trendach w tworzeniu grafiki 2022 oraz o trendach w tworzeniu stron www 2022. Z pewnością będzie Ci łatwiej zacząć Twoją przygodę z publikowaniem w Internecie.
To pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć, jeszcze zanim przystąpisz do procesu tworzenia bloga. Warto podejść do sprawy całościowo i dopasować grafikę nie tylko do treści poszczególnych postów, ale także do ogólnego zamysłu strony. Oczywiście są pewne zasady dotyczące publikowania grafiki na blogu, takie jak odpowiedni rozmiar, czytelność, czy atrakcyjność, jednak kiedy zdecydujesz się stworzyć platformę w duchu Anty design, którego styl będzie królował w przyszłym roku, będziesz miał prawo złamać wszelkie zasady i stworzyć nową jakość, która wyróżni się na tle pozostałych serwisów. Najlepiej zatem kierować się własnym wyczuciem i zadbać o dobór odpowiednich narzędzi do pracy.
Jeżeli chodzi o odpowiedni rozmiar grafiki na bloga, to warto poczytać o optymalizacji obrazów dla poszczególnych serwisów. Prawidłowy research umili Ci pracę twórczą i zaoszczędzi czasu potrzebnego na ewentualne poprawki.
Zobacz także: Wymiary grafik na FB 2021
W Internecie znajdziesz sporo darmowych programów do tworzenia grafiki na bloga. Sporą popularnością w naszym kraju cieszy się Canva, ale możesz także skorzystać m.in. z PIXLR, Vectr, czy Crello.
Aby grafika na bloga była czytelna, warto zwrócić uwagę na kompozycję, kolorystykę i rozmiar poszczególnych elementów obrazka. Harmonijny, minimalistyczny układ świetnie sprawdzi się na stronach, które stawiają na wyeksponowanie produktów marki. Często w ogóle rezygnując ze skomplikowanych grafik na rzecz zdjęć.
Kolory nie powinny ze sobą walczyć, tylko tworzyć atrakcyjną wizualnie całość. O ile nie zależy Ci na stworzeniu grafiki w stylu Anty design, zadbaj o to, aby wyróżnić jeden kolor przewodni. Jego pochodnej możesz użyć przy edycji tekstu głównego, a mniejsze napisy mogą być jedynie akcentem podkreślonym na biało. To od Ciebie zależy, jaką koncepcję stworzysz. Być może zastosujesz dominantę i wyróżnisz tym samym jeden istotny element grafiki?
Baw się projektowaniem, jednak postaraj się, żeby całość była wizualnie spójna. Unikaj przeładowania grafiki tekstem. Do tego celu służy przecież pole tekstowe. Grafika na bloga powinna zwracać uwagę i przekazywać informacje, a w zależności od jej umiejscowienia – nawiązywać do tekstu lub zachęcać do przeczytania całego posta. Pamiętaj jednak o tym, że ważna jest przejrzystość i tekst, który umieścisz na obrazku powinien mieć odstępy wokół siebie (tzw. światło). Ogranicz także ilość fontów do bezpiecznej ilości dwóch krojów pisma, dzięki czemu grafika będzie atrakcyjna i miła w odbiorze.
Miej świadomość tego, jak duży potencjał kryje się w prowadzeniu własnego bloga oraz w tworzeniu spójnego przekazu marketingowego zgodnego z identyfikacją wizualną Twojej firmy, czy autorskiej wizji. Dbając o konsekwentne promowanie spójnego kontentu graficznego, budujesz fundamenty pod rozpoznawalną markę, czego efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć szybciej, niż się spodziewasz.
Jak zacząć? Najlepiej od autorskich zdjęć. Jeżeli nie planujesz wcielać się w rolę fotografa, zajrzyj do darmowych baz ilustracji, które dostarczą Ci inspiracji, a także pomogą w komponowaniu pierwszych grafik. Być może zdecydujesz się jedynie na publikację zdjęć z sieci, w ogóle rezygnując z projektowania obrazów? Bez względu na to, co wybierzesz, darmowa grafika dostępna jest na portalach, takich jak: Pixabay, Unsplash, Pexel, czy Freepik. Znajdziesz tam tysiące obrazów, które pomogą Ci w realizacji wszelkich pomysłów.
Jak widzicie, nie potrzeba profesjonalnych programów graficznych, czy statusu fotografa do tworzenia czytelnego i atrakcyjnego wizualnie bloga. Kierując się powyższymi wskazówkami, będziecie w stanie samodzielnie stworzyć wyjątkową grafikę na Waszą witrynę.
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejSocial media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.