13 lipca 2021 2 komentarze
Projektowanie graficzne stale ulega zmianom, a artyści i twórcy wciąż prześcigają się w kreowaniu nowych pomysłów. Z jakiegoś powodu niektóre koncepty stają się popularne, a ich powielanie z czasem przyczynia się do powstania całego trendu.
Jakie będą trendy w grafice 2022? O wybranych przeze mnie najciekawszych tendencjach dowiecie się w artykule.
Zobacz także: Trendy w tworzeniu stron www 2021
Stosowanie symboli w projektowaniu nie jest nowością, jednak trendy w grafice 2022 przewidują modę na ich częstsze stosowanie. Symbole, to syntetyczne przedstawienia całych idei, zjawisk lub rzeczy. Wybrane symbole mogą tworzyć patterny, które można wykorzystać przy projektowaniu materiałów reklamowych. Jednostajny wzór będzie świetnym tłem dla typografii, czy wyrazistych detali projektu. Symbolami są także ikony, które podobnie jak logo budują skojarzenia i pomagają w komunikacji z odbiorcą. Takie ikony pozwalają ograniczyć ilość stosowanej typografii, a także dodają walorów estetycznych. Projekty, w których obecnie możemy zobaczyć symbole, to oczywiście infografiki, materiały reklamowe, prezentacje firmowe, czy karuzele na Instagramie. Ich popularność będzie stopniowo wzrastać. Przykładem jest aktualna grafika na stronie PKO.
Ten trend bazuje na bardzo syntetycznej grafice, która składa się z różnokolorowych elementów. Projektowanie kocha minimalizm i ta tendencja nie zmienia się od wielu lat, jednak wprowadzenie wielu barw pozwala stworzyć naprawdę atrakcyjnie wizualnie prace o bardzo nowatorskim charakterze. Ten trend już dość mocno dominuje m.in. w projektowaniu plakatów, materiałów reklamowych i stron www, w przyszłym roku będzie coraz mocniej zaznaczał swoją obecność w świecie designu.
Obecnie w projektowaniu pojawia się coraz więcej geometrycznych kształtów i stopniowo wypierają one bardziej abstrakcyjne, złożone formy. Geometria pozwala tworzyć unikalne kompozycje przy użyciu niewielu elementów, a w połączeniu z grafiką umożliwia kreowanie przyciągających wzrok detali. Już wiele firm, takich jak Revit, czy Zendesk stosuje w swojej identyfikacji geometryczne kompozycje, które świetnie sprawdzają się w projektach infografik, contentu na potrzeby internetu, a nawet promocji osobistej marki.
Popularny od 2017 roku trend czarno-białej grafiki obecnie coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie designu. Projektanci chętnie eksperymentują z kompozycjami składającymi się z czarno-białych zdjęć lub ilustracji i typografii, czy ozdobnych elementów graficznych. Taki monochromatyczny design wygląda bardzo nowocześnie i elegancko. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu plakatów, okładek płyt i książek oraz tworzeniu contentu na potrzeby Internetu.
Styl sztuki wizualnej mający swój początek w latach sześćdziesiątych, charakteryzujący się abstrakcyjnymi, wielobarwnymi i chaotycznymi kompozycjami składającymi się z wielu często niezwiązanych ze sobą elementów, obecnie coraz częściej pojawia się w projektach designerów. Eksperci uważają, że trendy w grafice 2022 obejmą także psychodelię, jednak przybierze ona nieco bardziej zdyscyplinowane formy. Pierwiastkiem łagodzącym ten wielobarwny chaos będzie symetria.
Popularne gradienty obecnie przybierają bardziej stonowane formy, a charakteru dodaje im efekt ziarnistego filtra. Przewiduje się, że w przyszłym roku tego typu grafika będzie dominować w tle stron www. Coraz popularniejszy jest także efekt ziarnistej kliszy dodawany do zdjęć, które możemy oglądać na Instagramie. Co ciekawe, niektóre gwiazdy, takie jak Saweetie efektu ziarna na zdjęciach używają notorycznie, a zdjęcia i relacje publikowane przez artystkę czasami wręcz prześcigają się w intensywności efektu, który przybiera bardzo intensywne formy.
Prognozy wskazują, że czeka nas kolejny rok pracy zdalnej, co utrudni produkcję materiałów filmowych, dlatego przewiduje się dalsze zainteresowanie animowanymi ilustracjami i video z dużą ilością grafiki i tekstu. Takie materiały mają atrakcyjne wizualnie formy i pozwalają przekazać sporo informacji. Są więc świetną alternatywą dla tradycyjnych video, które są o wiele bardziej wymagające sprzętowo, a do procesu produkcji należy doliczyć także konieczność organizacji zespołu. Podczas gdy animację, czy video z tekstem może stworzyć jedna osoba.
najnowsze artykuły
W dzisiejszych czasach telefony komórkowe stały się naszym podstawowym narzędziem. Używamy ich do wszystkiego: od kontaktu z innymi, przez zakupy, po surfowanie po internecie. Z […]
Czytaj dalejW dobie cyfryzacji, kiedy nasza aktywność w dużej mierze przeniosła się do świata online, ochrona danych staje się rzeczą nadrzędną. Każda strona internetowa, niezależnie od […]
Czytaj dalejTechnologie no-code i low-code zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy, szczególnie te mniejsze, podchodzą do tworzenia i wdrażania rozwiązań technologicznych. Te innowacyjne podejścia, oparte na platformach, […]
Czytaj dalejMusisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Social media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
Ciekawy wpis, super!
Geometria i monochrom to już chyba trend od 2021