Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

21 lipca 2021 1 komentarz

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

WordPress 5.8 – co nowego?

We wtorek, 20 lipca 2021 roku swoją premierę miała najnowsza wersja najpopularniejszego systemu zarządzania treścią na świecie WordPress 5.8. Co nowego czeka nas po aktualizacji? Czego możemy się spodziewać? Zapraszam do artykułu!

WordPress 5.8 – co nowego?

Wczoraj, tj. we wtorek 20 lipca 2021 premierę miał WordPress 5.8. Jak podają autorzy, jest to kolejny przystanek do pełnej edycji witryny opartej na tym właśnie silniku. Sprawdź co dostajemy instalując aktualizację WordPress 5.8 – powiem tylko, że nowości jest całkiem sporo.

Czytaj także: Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej?

wordpress 5.8
źródło: WordPress.com

Trzy kluczowe zmiany w WordPress 5.8

Po pierwsze – zarządzanie widżetami za pomocą bloków

Jak wiele osób zakładało, po miesiącach pracy edycja bloków dotarła także do edytora widżetów i personalizatora. Od teraz można dodawać nowe bloki zarówno w trybie podglądu na żywo (dzięki opcji personalizacji), jak i w obszarach widżetów. Takie rozwiązanie otwiera nowe możliwości tworzenia treści, ponieważ dzięki niemu możemy tworzyć zarówno mini układy, jak i ogromne biblioteki bloków — a wszystko to bez znajomości i użycia kodu. Więcej informacji dla programistów znajduje się w Notatce dla programistów o widżetach.

Po drugie – wyświetlanie wpisów z nowymi blokami i wzorami

Blok pętli, bo tak nazywa się to urządzenie, umożliwia wyświetlanie wpisów na podstawie podanych parametrów — dokładnie tak jak dobrze znana pętla w języku PHP, tyle że bez kodu. Od teraz łatwo i przyjemnie wyświetlisz wpisy z określonej kategorii oraz stworzysz portfolio swoich prac lub stronę pełną ulubionych przepisów kulinarnych. Blok pętli można traktować jako bardzo złożone narzędzie, które daje spore możliwości.

Po trzecie – edycja szablonów dla wpisów

WordPress 5.8 daje także możliwość edycji szablonów dla wpisów. Wystarczy, że użyjesz edytora bloków, aby aktywować motyw blokowy lub motyw, który posiada taką funkcjonalność. Możesz przełączać się z edycji wpisów do edycji stron i z powrotem, a wszystko to dzięki użyciu edytora bloków. Kompatybilne motywy dostarczają ponad 20 nowych bloków!

wordpress 5.8
źródło: WordPress.com

Ale to nie wszystko. Nowości w WordPress 5.8 jest więcej

Przegląd struktury strony

Masz czasami tak, że gubisz się w strukturach swojej strony, ponieważ jest bardzo skomplikowana? Jeżeli tak to przegląd struktury strony jest właśnie dla Ciebie! Nowe narzędzie pomaga użytkownikom nawigację po złożonej strukturze treści. Widok drzewa listy jest najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej warstwy zawartości i jej edycję. Dodatkowym plusem jest możliwość wyłączenia tej opcji, kiedy potrzebujesz w 100% skupić się na treści.

Sugestie wzorców bloków

WordPress 5.8 dostarcza także narzędzie do Transformacji Wzorców, które będzie sugerować bloki wzorców w oparciu o akurat używany blok. To ciekawe rozwiązanie, które może być niezłą inspiracją do stylizacji swojej strony bez opuszczania edytora wizualnego!

Zmieniaj i koloruj obrazki

Od teraz możesz kolorować zdjęcia dodane do wpisu lub strony i zakrywać bloki filtrami dychromatycznymi! Jest to niezwykle kreatywne narzędzie, ponieważ dwukolorowe obrazki mogą niesamowicie ożywić stronę, przy jednoczesnym dopasowaniu do brandingu i treści. Dodatkowo takie rozwiązanie zawsze będzie dobrze zintegrowane z motywem. Dzięki zastosowaniu efektu dychromatycznego możesz nadawać różne kolory dla świateł i cieni. Ta nowość z pewnością spotka się z aprobatą wielu użytkowników.

wordpress 5.8
źródło: WordPress.com

Nowości dla programistów

Theme.json

Autorzy aktualizacji WordPress 5.8 wprowadzili interfejsy API stylów i ustawień globalnych, dzięki którym można kontrolować ustawienia edytora, dostępne narzędzia dostosowywania i bloki stylów za pomocą pliku theme.json włączonego motywu. Plik konfiguracyjny włącza lub wyłącza funkcje i ustawia domyślne style zarówno dla witryny internetowej, jak i bloków.

Brak wsparcia dla Internet Explorer 11

W WordPressie 5.8 przeglądarka Internet Explorer nie będzie już wspierana. Oznacza to tyle, że użytkownicy, którzy korzystają z IE11 (o ile tacy w ogóle są) mogą mieć problemy z zarządzaniem stroną.

Wsparcie dla WebP

WebP to cały czas nowość wśród formatów obrazu. Zapewnia on lepszą kompresję bezstratną i stratną obrazów, dzięki czemu możemy zyskać sporo miejsca na serwerze. Format WebP jest mocno wspierany przez Google, co ma przełożenie na pozycjonowanie oraz optymalizację naszej strony.

Dodawanie zależnych bloków pomocniczych

Bloki w WordPressie pojawiły się już w wersji 5.6, natomiast WordPress 5.8 wprowadza zupełnie nowe opcje dostosowania zarejestrowanych już bloków. Więcej informacji autorzy zawarli w notatce wsparcie w bloku dla programistów.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 31)

Tagi:

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Jedna odpowiedź do “WordPress 5.8 – co nowego?”

  1. dzięki za ten wpis! Pracuję na wordpressie od ponad roku i nawet nie wiedziałem, że szykuje się jakaś nowa wersja ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.