Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

6 lutego 2021 0 komentarzy

RGB, CMYK i Pantone® – o co chodzi?

RGB, CMYK i Pantone® – o co chodzi?

Będąc na początku przygody z grafiką komputerową i projektowaniem graficznym zapewne wielu z Was spotka się z określeniami RGB, CMYK lub Pantone, ale czym one właściwie są? To nic innego jak przestrzenie kolorów, z którymi spotkamy się na co dzień.

Co znajdziesz w artykule?

  1. Kolory RGB
  2. Kolory CMYK
  3. Różnica między RGB a CMYK
  4. Pantone

Kolory RGB

RGB to przestrzeń kolorów, dedykowana do urządzeń cyfrowych. To właśnie w tych kolorach pracują monitory komputerowe, aparaty fotograficzne czy skanery. Skrót odnosi się do kolorów: R — czerwony (red), G — zielony (green) oraz B — niebieski (blue). Kolory w tej przestrzeni barw tworzy się poprzez mieszanie wiązek światła. W pełni połączone ze sobą tworzą kolor biały. Zakres każdego koloru wynosi od 0 do 255. Tak więc ustawiając wartości na 0, 0, 0 otrzymamy barwę czarną, natomiast 255, 255, 255 stworzy kolor biały.

Dzięki mieszaniu tych trzech kolorów otrzymujemy wiele barw. Mianowicie, łącząc kolor zielony z czerwonym, otrzymamy barwę żółtą. Natomiast połączenie zieleni z żółcią da nam już cyjan.

rgb
CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Kolory CMYK

Kolory CMYK są przeciwieństwem barw RGB i odnoszą się do szeroko rozumianej poligrafii. CMYK to nic innej jak: C — cyjan (jasnoniebieski), M — magenta (odcień koloru różowego), Y — yellow (żółty) oraz K — black (czarny). Składowe kolorów podajemy w procentach, zakres to naturalnie od 0% do 100%. W pełni połączone ze sobą (100%, 100%, 100%, 100%) dadzą nam głęboką czerń. Jednak w poligrafii jest to często uważane za błąd, ponieważ nasycenie barwne wynosi 400%. Standardem uznaje się maksymalne nasycenie na poziomie 300%.

Czytaj także: Co to jest DTP?

Łączenie kolorów jest podobne jak w przypadku palety RGB — łącząc cyjan z żółtym, otrzymamy kolor zielony, natomiast gdy zmieszamy magentę z żółtym, otrzymamy czerwień.

CMYK
CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Różnica między RGB a CMYK

Reasumując, w przestrzeni RGB kolory mieszają się do bieli, natomiast w CMYK-u do głębokiej czerni. Kolory RGB odbieramy na ekranach monitorów, gdy CMYK odnosi się do druku. Co więcej, paleta RGB ma nieco szerszy zakres kolorów. W CMYK-u nie uzyskamy intensywnych, mocno nasyconych barw. Warto o tym pamiętać podczas projektowania ulotki, wizytówki czy katalogu, który będzie później drukowany.

Pantone

Paleta Pantone to nic innego jak paleta barw opracowana przez amerykańską firmę Pantone inc. Podstawowa skala kolorów opisuje aż 1761 barw, które wykorzystuje się w druku. Kolory powstają przez mieszanie ze sobą 18 pigmentów, dlatego odwzorowanie ich w postaci kolorów CMYK jest niekiedy niemożliwe.

Zapytacie pewnie: Ale po co aż tyle kolorów? Większość można uzyskać przecież z łączenia ze sobą barw CMYK. To prawda, jednak nie zawsze się da. Kolory Pantone używamy często podczas projektowania logo. Daje to pewność, że kolor zawsze będzie taki sam, niezależnie od podłoża. Co więcej, kolory Pantone dają nam gwarancję poprawnego spasowania form drukarskich, w przypadku druku offsetowego lub felxodruku.

Co ważne, korzystając z kolorów Pantone, warto zaopatrzyć się we wzornik kolorystyczny. Nawet najlepiej skalibrowany monitor może wyświetlać daną barwę nieco inaczej. W przypadku stosowania tych kolorów warto skontaktować się z drukarnią i ustalić ile dodatkowych barw są w stanie położyć na raz. Często dodatkowe przeloty maszyny offsetowej wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Skoro już wiesz, jaka jest różnica między RGB, CMYK a Pantone, to pewnie zastanawiasz się teraz, jaki wzornik kolorów kupić. Jest to wydatek kilkuset złotych. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z kolorów dodatkowych, to warto zainwestować.

Oceń artykuł:

Tagi: , , ,

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15
17 września 2021 0 komentarzy

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15

Darmowe wtyczki WordPress to coś, co wyróżnia ten system na tle innych CMS-ów. W wersji podstawowej (bez wtyczek) jest on dość prosty i ograniczony, lecz […]

Czytaj dalej
Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?
2 września 2021 0 komentarzy

Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?

Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i mieć ogólny obraz tego, czym kierować się przy projektowaniu bloga, przeczytaj moje poprzednie artykuły o trendach w […]

Czytaj dalej
Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022
19 sierpnia 2021 0 komentarzy

Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022

Korzystanie z internetu to dziś nie przywilej, a konieczność. Jedną z jego głównych funkcji nadal jest przekaz informacji i komunikacja. Wachlarz zastosowań został jednak rozbudowany […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.