Przygotowanie tekstu lub grafiki pod druk jeszcze nie tak dawno kojarzone było ze żmudnymi i pracochłonnymi czynnościami. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest jednak usprawnienie tych procesów. Nierozerwalnie z tym zagadnieniem wiąże się odpowiedź na pytanie: co to jest DTP? Najogólniej rzecz ujmując, pod tym pojęciem kryje się przygotowanie do druku różnego typu materiałów reklamowych, katalogów, broszur, folderów, magazynów, książek, gazet, a także opakowań czy wszelkiego typu druków informacyjnych.
Co znajdziesz w artykule?
Zatem, czym jest DTP? Skrót DTP z angielskiego tłumaczony jest jako Desktop Publishing, czyli publikowanie zza biurka czy też przy biurku. Pod tym określeniem kryje się ogół czynności, które związane są z przygotowaniem na komputerze materiałów, które następnie zostaną przeznaczone do powielenia metodami poligraficznymi.
DTP można uznać za komputerowe przygotowanie materiałów do druku. Pod tym pojęciem kryje się zarządzanie każdym kolejnym etapem projektu, jak również zarządzanie maszynami poligraficznymi.
Pojęcie Desktop Publishing ma swoje korzenie w jednym z działów poligrafii, którym było zecerstwo. Działania, które kryły się pod tym pojęciem, polegały na przygotowaniu kolumn do druku. Ten dział poligrafii obejmował tradycyjny skład oraz łamanie tekstu. W zecerni wykonywano skład, natomiast montaż w montażowni. Ostatnim etapem było przygotowanie materiałów w naświetlarni.
Na przestrzeni lat pojęcie to ewoluowało, przyjmując obecną formę DTP. Wyparte zostały tradycyjne metody zecerskie na rzecz komputerowego składania i łamania tekstu.
Zobacz także: Skład i łamanie tekstu
Odpowiadając na powyższe pytanie, nie sposób nie wspomnieć także o tym, że może ono dotyczyć zarówno przygotowania dokumentów na potrzeby publikacji tradycyjnej (papierowej, drukowanej), jak i cyfrowej (np. e-book). Tekst może być wprowadzany za pomocą klawiatury lub też skanera.
Najczęściej wykorzystywanym programem do składu jest oczywiście InDesign. Często graficy wykorzystują także do pomocy inne programy z pakietu Adobe, takie jak Illustrator czy Photoshop. Rzadziej spotykany jest Corel, Scribus czy też QuarkXPress.
Oprócz umiejętności posługiwania się powyższymi programami grafik powinien także kierować się estetyką, wyobraźnią, zasadami typografii oraz powinien potrafić prawidłowo przygotować plik do druku. Dobrze jest w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalnego grafika, który opracuje wszystko zgodnie z wytycznymi. Ważna jest bowiem nie tylko znajomość grafiki komputerowej, ale także prac edytorskich i podstaw poligrafii.
Czytaj także: 10 korzyści, jakie niesie za sobą współpraca z grafikiem
W ramach DTP przygotowanie tekstu i grafik to obecnie prace wykonane głównie na komputerze przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Poniżej znajduje się opis poszczególnych etapów całego procesu, co – mam nadzieję – pomoże jeszcze lepiej przybliżyć istotę odpowiedzi na pytanie: co to jest DTP?
Pierwszy etap DTP polega na wprowadzeniu do komputera tekstu oraz obrazu. Następnie należy je indywidualnie obrobić. Tekst podlega korekcie, a grafiki są obrabiane za pomocą programów graficznych. Czasami konieczne jest przygotowanie wykresów w atrakcyjnej graficznie formie.
Opracowany projekt musi zostać uporządkowany i przygotowany do publikacji. Skład tekstu polega na m.in. dobraniu właściwej czcionki, dopasowaniu akapitów, wcięć, rozłożeniu elementów (tekstu i grafik) na stronach. Odpowiednio przygotowana strona powinna być czytelna dla użytkownika końcowego. Skład jest niezwykle istotnym elementem dotyczącym ostatecznego wyglądu materiałów poligraficznych.
Podczas układania stron publikacji często konieczne jest także naniesienie informacji dla drukarza i introligatora. Jak widzisz, DTP to dość złożony proces.
Na tym etapie grafik może również wykonywać osobne pliki do m.in. wykrojników, złoceń, dodatkowych kolorów oraz lakieru wybiórczego.
Ostatnim krokiem tego etapu jest dostosowanie pliku do wymogów danej technologii druku oraz zapisanie go w odpowiedniej postaci. Przed wysłaniem pliku do druku jest on ponownie sprawdzany. Dopiero, gdy przejdzie wszystkie korekty i zostanie zaakceptowany, może zostać przesłany do drukarni.
Warto zaznaczyć, że z reguły to nie grafik dokonuje korekt. Powinien zająć się tym autor, korektor lub redaktor. Projekt powinien zostać sprawdzony pod względem merytorycznym, ortograficznym oraz językowym.
W ramach DTP osoby, które zajmują się składaniem druku, mogą zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować maszynami drukarskimi. Do wydruku wykorzystuje się specjalistyczne maszyny drukarskie oraz drukarki komputerowe – atramentowe lub laserowe.
Co to jest DTP? Jak widać, jest to złożony proces, na który składa się wiele czynności. Warto powierzyć przygotowanie do druku profesjonaliście, który zna wszystkie tajniki tej sztuki. Mimo, że DTP jest metodą mniej pracochłonną niż niegdyś zecerstwo, nadal wymaga odpowiedniej wiedzy.
najnowsze artykuły
Będąc na początku przygody z grafiką komputerową i projektowaniem graficznym zapewne wielu z Was spotka się z określeniami RGB, CMYK lub Pantone, ale czym one […]
Czytaj dalejWykrojnik jest pojęciem bezpośrednio związanym z branżą poligraficzną oraz graficzną. Narzędzie to znalazło zastosowanie m.in. w masowej produkcji kształtów wycinanych z tektury, kartonu oraz papieru. […]
Czytaj dalejPodczas współpracy z freelancerem lub agencja reklamową przy tworzeniu strony opartej o CMS WordPress pojawiają się terminy, które są dla Ciebie niejasne? A może jesteś […]
Czytaj dalejSocial media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
Hej! Dzięki za ten artykuł, długo szukałam czegoś, co pomoże mi zagłębić się w temat i w końcu na taki tekst trafiłam. Mam pytanie – czy zajmują się Państwo też składem ebooków w formacie epub i mobi?
Dzień dobry! Bardzo mi miło, że spodobał się Pani artykuł. Zachęcam do zapoznania się z moją ofertą dotyczącą składu książek i katalogów.