Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

10 stycznia 2021 2 komentarze

Co to jest DTP?

Co to jest DTP?

Przygotowanie tekstu lub grafiki pod druk jeszcze nie tak dawno kojarzone było ze żmudnymi i pracochłonnymi czynnościami. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest jednak usprawnienie tych procesów. Nierozerwalnie z tym zagadnieniem wiąże się odpowiedź na pytanie: co to jest DTP? Najogólniej rzecz ujmując, pod tym pojęciem kryje się przygotowanie do druku różnego typu materiałów reklamowych, katalogów, broszur, folderów, magazynów, książek, gazet, a także opakowań czy wszelkiego typu druków informacyjnych. 

Co znajdziesz w artykule?

 1. Co to jest DTP?
 2. Na czym polega?
 3. Jakie programy do składu pod druk?
 4. Jakie są etapy DTP?

Co to jest DTP? 

Zatem, czym jest DTP? Skrót DTP z angielskiego tłumaczony jest jako Desktop Publishing, czyli publikowanie zza biurka czy też przy biurku. Pod tym określeniem kryje się ogół czynności, które związane są z przygotowaniem na komputerze materiałów, które następnie zostaną przeznaczone do powielenia metodami poligraficznymi. 

DTP można uznać za komputerowe przygotowanie materiałów do druku. Pod tym pojęciem kryje się zarządzanie każdym kolejnym etapem projektu, jak również zarządzanie maszynami poligraficznymi. 

Na czym polega? 

zecerzy - co to jest dtp
Zdjęcie z: „tss Stefan Batory”. From Wikimedia Commons, the free media repository

Pojęcie Desktop Publishing ma swoje korzenie w jednym z działów poligrafii, którym było zecerstwo. Działania, które kryły się pod tym pojęciem, polegały na przygotowaniu kolumn do druku. Ten dział poligrafii obejmował tradycyjny skład oraz łamanie tekstu. W zecerni wykonywano skład, natomiast montaż w montażowni. Ostatnim etapem było przygotowanie materiałów w naświetlarni.  

Na przestrzeni lat pojęcie to ewoluowało, przyjmując obecną formę DTP. Wyparte zostały tradycyjne metody zecerskie na rzecz komputerowego składania i łamania tekstu

Zobacz także: Skład i łamanie tekstu

Odpowiadając na powyższe pytanie, nie sposób nie wspomnieć także o tym, że może ono dotyczyć zarówno przygotowania dokumentów na potrzeby publikacji tradycyjnej (papierowej, drukowanej), jak i cyfrowej (np. e-book). Tekst może być wprowadzany za pomocą klawiatury lub też skanera. 

Jakie programy do składu pod druk? 

Najczęściej wykorzystywanym programem do składu jest oczywiście InDesign. Często graficy wykorzystują także do pomocy inne programy z pakietu Adobe, takie jak Illustrator czy Photoshop. Rzadziej spotykany jest Corel, Scribus czy też QuarkXPress. 

Oprócz umiejętności posługiwania się powyższymi programami grafik powinien także kierować się estetyką, wyobraźnią, zasadami typografii oraz powinien potrafić prawidłowo przygotować plik do druku. Dobrze jest w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalnego grafika, który opracuje wszystko zgodnie z wytycznymi. Ważna jest bowiem nie tylko znajomość grafiki komputerowej, ale także prac edytorskich i podstaw poligrafii. 

Czytaj także: 10 korzyści, jakie niesie za sobą współpraca z grafikiem

co to jest itp

Jakie są etapy DTP?

W ramach DTP przygotowanie tekstu i grafik to obecnie prace wykonane głównie na komputerze przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Poniżej znajduje się opis poszczególnych etapów całego procesu, co – mam nadzieję – pomoże jeszcze lepiej przybliżyć istotę odpowiedzi na pytanie: co to jest DTP?

Etap początkowy 

Pierwszy etap DTP polega na wprowadzeniu do komputera tekstu oraz obrazu. Następnie należy je indywidualnie obrobić. Tekst podlega korekcie, a grafiki są obrabiane za pomocą programów graficznych. Czasami konieczne jest przygotowanie wykresów w atrakcyjnej graficznie formie. 

Etap właściwy 

Opracowany projekt musi zostać uporządkowany i przygotowany do publikacji. Skład tekstu polega na m.in. dobraniu właściwej czcionki, dopasowaniu akapitów, wcięć, rozłożeniu elementów (tekstu i grafik) na stronach. Odpowiednio przygotowana strona powinna być czytelna dla użytkownika końcowego. Skład jest niezwykle istotnym elementem dotyczącym ostatecznego wyglądu materiałów poligraficznych. 

Podczas układania stron publikacji często konieczne jest także naniesienie informacji dla drukarza i introligatora. Jak widzisz, DTP to dość złożony proces.

Na tym etapie grafik może również wykonywać osobne pliki do m.in. wykrojników, złoceń, dodatkowych kolorów oraz lakieru wybiórczego.

Ostatnim krokiem tego etapu jest dostosowanie pliku do wymogów danej technologii druku oraz zapisanie go w odpowiedniej postaci. Przed wysłaniem pliku do druku jest on ponownie sprawdzany. Dopiero, gdy przejdzie wszystkie korekty i zostanie zaakceptowany, może zostać przesłany do drukarni

Warto zaznaczyć, że z reguły to nie grafik dokonuje korekt. Powinien zająć się tym autor, korektor lub redaktor. Projekt powinien zostać sprawdzony pod względem merytorycznym, ortograficznym oraz językowym. 

Etap końcowy 

W ramach DTP osoby, które zajmują się składaniem druku, mogą zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować maszynami drukarskimi. Do wydruku wykorzystuje się specjalistyczne maszyny drukarskie oraz drukarki komputerowe – atramentowe lub laserowe. 

co to jest itp

Co to jest DTP? Jak widać, jest to złożony proces, na który składa się wiele czynności. Warto powierzyć przygotowanie do druku profesjonaliście, który zna wszystkie tajniki tej sztuki. Mimo, że DTP jest metodą mniej pracochłonną niż niegdyś zecerstwo, nadal wymaga odpowiedniej wiedzy.

Oceń artykuł:

Tagi:

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak przyśpieszyć działanie strony na WordPress?
12 maja 2021 0 komentarzy

Jak przyśpieszyć działanie strony na WordPress?

Czym jest WordPress? WordPress to nic innego jak jeden z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią na Twojej stronie internetowej. CMS czyli Content Management System pozwala […]

Czytaj dalej
Dobra strona internetowa dla pensjonatu. Jak ją stworzyć?
6 maja 2021 0 komentarzy

Dobra strona internetowa dla pensjonatu. Jak ją stworzyć?

Dobra strona internetowa dla pensjonatu. Jak ją stworzyć? Jaka powinna być? Zanim zaczniemy tworzyć stronę internetową, promującą usługi oferowane przez nasz pensjonat, musimy zastanowić się […]

Czytaj dalej
Prawo autorskie w pracy grafika komputerowego
29 kwietnia 2021 0 komentarzy

Prawo autorskie w pracy grafika komputerowego

Ludzie często zastanawiają się jaką grafikę wybrać i skąd? Wiele osób, wybierając grafiki lub prace graficzne, nie zdaje sobie sprawy, że mogą łamać prawo autorskie, […]

Czytaj dalej

2 odpowiedzi na “Co to jest DTP?”

 1. Hej! Dzięki za ten artykuł, długo szukałam czegoś, co pomoże mi zagłębić się w temat i w końcu na taki tekst trafiłam. Mam pytanie – czy zajmują się Państwo też składem ebooków w formacie epub i mobi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

  Zapisz się do Newslettera

  Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


  Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.