Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

16 stycznia 2021 2 komentarze

Słownik pojęć WordPress – część 1

Słownik pojęć WordPress – część 1

Podczas współpracy z freelancerem lub agencja reklamową przy tworzeniu strony opartej o CMS WordPress pojawiają się terminy, które są dla Ciebie niejasne? A może jesteś na początku drogi związanej z tworzeniem stron www i zwyczajnie chcesz pogłębić swoją wiedzę? Słownik pojęć WordPress, który stworzyłem, zawiera podstawowe zwroty, na które możesz natrafić podczas tworzenia strony WordPress.

Na skróty:

Słownik pojęć WordPress

Zapoznaj się z poniższymi słownikiem pojęć. W tym artykule skupiam się na definicjach, które możemy spotkać podczas projektowania strony opartej o system zarządzania treści WordPress. Mam nadzieję, że znajdziesz to, czego szukasz.

F

Favicon

Favicon to mała ikonka, która znajduje się w karcie przeglądarki. Wiele szablonów WordPress zapewnia dodanie favicon z poziomu panelu administratora.

Słownik pojęć WordPress - część 1
Słownik Pojęć WordPress – przykład favicon

G

Gutenberg

Gutenberg to nowy edytor wizualny, który jest dostępny na stronach opartych o WordPress. Pojawił się w grudniu 2018 roku wraz z wersją 5.0 systemu.

K

Kokpit

Kokpit to nic innego jak zaplecze Waszej strony. Panel administracyjny jest dostępny pod adresem www.adres-waszej-strony.pl/wp-admin. W kokpicie możemy zarządzać naszą stroną www: dodawać wpisy na blogu, edytować poszczególne podstrony, czy instalować wtyczki. WordPress posiada także funkcję nadawania rangi użytkownikom, dzięki temu mamy wpływ na to, co dany użytkownik zobaczy po zalogowaniu do panelu administracyjnego.

Kotwica HTML

Dzięki kotwicy HTML możemy utworzyć unikalny adres URL na naszej stronie www, który będzie kierował tylko do danej treści. Temat został szerzej opisany w supporcie WordPressa.

M

słownik pojęć wordpress - motywy
Słownik Pojęć WordPress – widok szablonów w panelu administracyjnym

Motyw

Motyw (zwany także szablonem lub skórką) to paczka plików graficznych oraz tekstowych, które odpowiadają za wygląd naszej strony. Motywy możemy dodać w Kokpicie, przechodząc do sekcji Wygląd -> Motywy.

O

Obrazek wyróżniający

Obrazek wyróżniający to grafika, która reprezentuje dany wpis lub stronę. Możemy go ustawić w panelu administracyjnym podczas dodawania nowej treści na stronę. Znajduje się w panelu po prawej stronie ekranu.

P

Pingback

Pingback odpowiada za to, aby powiadomić inne blogi o tym, że właśnie podlinkowałeś ich adres na swojej stronie. Możemy tę funkcję wyłączyć w Kokpicie, w zakładce Ustawienia -> Dyskusja.

Plugin

Plugin to zamienna nazwa dla wtyczki. Oznacza to samo.

R

Repozytorium WordPress

Repozytorium WordPress to oficjalny zbiór wtyczek oraz motywów, które możemy pobrać na naszą stronę. Dostępny jest pod adresem wordpress.org

S

Shortcode

Skortcode to krótkie kody, które umieszczamy w nawiasach kwadratowych w treści wpisu lub strony. Najczęściej odpowiadają za to, aby wyświetlić wtyczki w konkretnym miejscu we wpisie. Dzięki Shortcode unikamy dodawania skomplikowanych kodów w treści strony. Przykładem takiego kodu jest:

[opinie-klientow]

Powyższy shortcode odpowiada za wyświetlanie opinii klientów na mojej stronie www.

Sidebar

Sidebar to boczny pasek na stronie www. Może znajdować się zarówno prawej, jak i z lewej strony naszego szablonu WordPress.

Strona

Strona (podobnie jak wpis) jest typem treści, jaką możemy wprowadzać na naszej stronie www. Strony służą do tworzenia zakładek, takich jak oferta, o mnie czy kontakt.

Szablon, skórka

Szablonem lub skórką możemy także nazywać motyw szablonu WordPress.

T

słownik pojęć wordpress
Słownik Pojęć WordPress – przykład edytora TinyMCE

TinyMCE

TinyMCE to klasyczny edytor tekstu, który był stosowany w systemie WordPress do wersji 5.0. Został zastąpiony Gutenbergiem.

W

Wpis

Wpisem nazywany jestem z typów treści, jakie możemy dodać na naszej stronie WordPress. Z reguły wpisami opatrzone są posty na blogu lub aktualności na stronie. Dodatkowo wpisy możemy opatrzyć odpowiednimi kategoriami i tagami.

Wtyczka

Wtyczki w systemie zarządzania treścią WordPress odpowiadają za rozbudowę strony. Dodają nowe funkcjonalności, a ich instalacja jest bardzo prosta. Możemy ją wykonać (jak wiele innych rzeczy) z poziomu Kokpitu: Wtyczki -> Dodaj nową. Dużym plusem WordPressa jest właśnie dostępność wtyczek. Na oficjalnej stronie WordPressa mamy do wyboru tysiące różnych pluginów.

Słownik Pojęć WordPress – podsumowanie

W powyższym zestawieniu znajdują się jedynie podstawowe zwroty, które często przewijają się podczas tworzenia strony opartej o CMS WordPress. Dajcie znać w komentarzach, jakie hasła chcielibyście, aby pojawiły się w drugiej części tej serii artykułów.

Oceń artykuł:
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15
17 września 2021 0 komentarzy

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15

Darmowe wtyczki WordPress to coś, co wyróżnia ten system na tle innych CMS-ów. W wersji podstawowej (bez wtyczek) jest on dość prosty i ograniczony, lecz […]

Czytaj dalej
Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?
2 września 2021 0 komentarzy

Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?

Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i mieć ogólny obraz tego, czym kierować się przy projektowaniu bloga, przeczytaj moje poprzednie artykuły o trendach w […]

Czytaj dalej
Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022
19 sierpnia 2021 0 komentarzy

Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022

Korzystanie z internetu to dziś nie przywilej, a konieczność. Jedną z jego głównych funkcji nadal jest przekaz informacji i komunikacja. Wachlarz zastosowań został jednak rozbudowany […]

Czytaj dalej

2 odpowiedzi na “Słownik pojęć WordPress – część 1”

  1. Dzięki za ten artykuł! Jestem na początku mojej drogi z WordPressem i taka ściągawka na pewno mi się przyda. Mi osobiście przydałoby się, aby kilka dodatkowych pojęć zostało wyjaśnionych. Chodzi głównie o zwroty: tabs, accordin, popup.

    • Cześć Jarek! Cieszę się, że artykuł się Tobie spodobał. Dziękuję za propozycję słów, które chcesz, abym podjął w drugiej części tego artykułu. Masz załatwione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.