Podczas współpracy z freelancerem lub agencja reklamową przy tworzeniu strony opartej o CMS WordPress pojawiają się terminy, które są dla Ciebie niejasne? A może jesteś na początku drogi związanej z tworzeniem stron www i zwyczajnie chcesz pogłębić swoją wiedzę? Słownik pojęć WordPress, który stworzyłem, zawiera podstawowe zwroty, na które możesz natrafić podczas tworzenia strony WordPress.
EDIT: Zajrzyj także do mojego autorskiego projektu – Słownika Pojęć!
Zapoznaj się z poniższymi słownikiem pojęć. W tym artykule skupiam się na definicjach, które możemy spotkać podczas projektowania strony opartej o system zarządzania treści WordPress. Mam nadzieję, że znajdziesz to, czego szukasz.
F
Favicon to mała ikonka, która znajduje się w karcie przeglądarki. Wiele szablonów WordPress zapewnia dodanie favicon z poziomu panelu administratora.
G
Gutenberg to nowy edytor wizualny, który jest dostępny na stronach opartych o WordPress. Pojawił się w grudniu 2018 roku wraz z wersją 5.0 systemu.
K
Kokpit to nic innego jak zaplecze Waszej strony. Panel administracyjny jest dostępny pod adresem www.adres-waszej-strony.pl/wp-admin. W kokpicie możemy zarządzać naszą stroną www: dodawać wpisy na blogu, edytować poszczególne podstrony, czy instalować wtyczki. WordPress posiada także funkcję nadawania rangi użytkownikom, dzięki temu mamy wpływ na to, co dany użytkownik zobaczy po zalogowaniu do panelu administracyjnego.
Dzięki kotwicy HTML możemy utworzyć unikalny adres URL na naszej stronie www, który będzie kierował tylko do danej treści. Temat został szerzej opisany w supporcie WordPressa.
M
Motyw (zwany także szablonem lub skórką) to paczka plików graficznych oraz tekstowych, które odpowiadają za wygląd naszej strony. Motywy możemy dodać w Kokpicie, przechodząc do sekcji Wygląd -> Motywy.
O
Obrazek wyróżniający to grafika, która reprezentuje dany wpis lub stronę. Możemy go ustawić w panelu administracyjnym podczas dodawania nowej treści na stronę. Znajduje się w panelu po prawej stronie ekranu.
P
Pingback odpowiada za to, aby powiadomić inne blogi o tym, że właśnie podlinkowałeś ich adres na swojej stronie. Możemy tę funkcję wyłączyć w Kokpicie, w zakładce Ustawienia -> Dyskusja.
Plugin to zamienna nazwa dla wtyczki. Oznacza to samo.
R
Repozytorium WordPress to oficjalny zbiór wtyczek oraz motywów, które możemy pobrać na naszą stronę. Dostępny jest pod adresem wordpress.org
S
Skortcode to krótkie kody, które umieszczamy w nawiasach kwadratowych w treści wpisu lub strony. Najczęściej odpowiadają za to, aby wyświetlić wtyczki w konkretnym miejscu we wpisie. Dzięki Shortcode unikamy dodawania skomplikowanych kodów w treści strony. Przykładem takiego kodu jest:
[opinie-klientow]
Powyższy shortcode odpowiada za wyświetlanie opinii klientów na mojej stronie www.
Sidebar to boczny pasek na stronie www. Może znajdować się zarówno prawej, jak i z lewej strony naszego szablonu WordPress.
Strona (podobnie jak wpis) jest typem treści, jaką możemy wprowadzać na naszej stronie www. Strony służą do tworzenia zakładek, takich jak oferta, o mnie czy kontakt.
Szablonem lub skórką możemy także nazywać motyw szablonu WordPress.
T
TinyMCE to klasyczny edytor tekstu, który był stosowany w systemie WordPress do wersji 5.0. Został zastąpiony Gutenbergiem.
W
Wpisem nazywany jestem z typów treści, jakie możemy dodać na naszej stronie WordPress. Z reguły wpisami opatrzone są posty na blogu lub aktualności na stronie. Dodatkowo wpisy możemy opatrzyć odpowiednimi kategoriami i tagami.
Wtyczki w systemie zarządzania treścią WordPress odpowiadają za rozbudowę strony. Dodają nowe funkcjonalności, a ich instalacja jest bardzo prosta. Możemy ją wykonać (jak wiele innych rzeczy) z poziomu Kokpitu: Wtyczki -> Dodaj nową. Dużym plusem WordPressa jest właśnie dostępność wtyczek. Na oficjalnej stronie WordPressa mamy do wyboru tysiące różnych pluginów.
W powyższym zestawieniu znajdują się jedynie podstawowe zwroty, które często przewijają się podczas tworzenia strony opartej o CMS WordPress. Dajcie znać w komentarzach, jakie hasła chcielibyście, aby pojawiły się w drugiej części tej serii artykułów.
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejMusisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Social media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
Dzięki za ten artykuł! Jestem na początku mojej drogi z WordPressem i taka ściągawka na pewno mi się przyda. Mi osobiście przydałoby się, aby kilka dodatkowych pojęć zostało wyjaśnionych. Chodzi głównie o zwroty: tabs, accordin, popup.
Cześć Jarek! Cieszę się, że artykuł się Tobie spodobał. Dziękuję za propozycję słów, które chcesz, abym podjął w drugiej części tego artykułu. Masz załatwione.