Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

6 marca 2021 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaka powinna być nowa strona internetowa? 5 rzeczy, o które warto zadbać

Wraz z początkiem nowego roku, ukazała się nowa strona internetowa mojego małego biznesu. To dobry pretekst, aby napisać krótki przewodnik o tym, jaka powinna być nowa strona www i na co warto zwrócić uwagę podczas jej tworzenia. Zapraszam do lektury!

Jaka powinna być nowa strona internetowa? 5 rzeczy, o które warto zadbać

Wbrew pozorom nowa strona internetowa to nie tylko instalacja nowego systemu lub szablonu WordPress i przeniesienie treści oraz zdjęć. Zakres prac, jaki trzeba wykonać, aby dobrze przenieść witrynę, jest znacznie szerszy. Sprawdź checklistę 5 rzeczy, o które musisz zadbać, przenosząc stronę www.

1. Wskaż sobie cel, jaki chcesz osiągnąć na nowej stronie www

Projektując stronę www, warto zadbać o to, aby nowa witryna była nie tylko ładna i designerska, ale również przynosiła inne zyski, np. w postaci wzrost konwersji. Trzeba także zadbać o to, aby cele były konkretne. Nic nam nie da (no może poza aspektem wizualnym), że zwiększymy liczbę animacji, czy dodamy więcej zdjęć naszej siedziby. Warto skupić się na konkretach, w stylu:

Stawiając sobie takie wymagania, jesteś w stanie je potem przeanalizować i sprawdzić, czy Twoja nowa strona internetowa rzeczywiście spełnia swoje zadanie.

2. Zadbaj o linki

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że zainwestowaliście kilka tysięcy złotych w nową stronę www, jednak sprawdzając statystyki w Google Analytics, widzicie drastyczny spadek wejść na stronę. Dodatkowo zmniejszyła się liczba zapytań z formularza na stronie i ilość telefonów. Co może być przyczyną?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Najczęściej bywa tak, że wasza nowa strona internetowa ma inną strukturę linków. Dla przykładu strona o mnie, która miała stary adres:

www.twojadomena.pl/o-mnie.html

posiada teraz tzw. przyjazne linki i Wasz adres to już

www.twojadomena.pl/o-mnie/. 

Dzieje się tak np. w przypadku zmiany systemu CMS na inny. Co to oznacza? Otóż chodzi o to, że w powyższym przypadku, wszystkie Wasze linki, które się już wypozycjonowały są bezwartościowe i generują błąd 404.

nowa strona internetowa

Przekierowanie 301

Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie przekierowań 301. Sam na swojej stronie musiałem wykonać taki krok, ponieważ moja nowa strona internetowa posiada autorski moduł realizacji. Zrezygnowałem także z kategorii w portfolio, a to wymagało zmiany adresów URL. Jeżeli pracujecie na systemie WordPress, to z pewnością znajdziecie wtyczki, które wykonują takie przekierowania. Sam korzystam z pluginu RankMath, który mogę i Wam polecić.

3. Przygotuj wartościową treść

Jak widzisz, treści na mojej stronie znacząco urosły, szczególnie w zakładce realizacje. Zadajesz sobie pewnie pytanie: Po co? Przecież w portfolio chodzi tylko o pokazanie prac.

Otóż nic bardziej mylnego. Czasy się już nieco zmieniły i nie chodzi wyłącznie o pokazanie, co się zrobiło, lecz także o zaprezentowanie tego w ciekawy sposób. Powinniśmy na naszej stronie prowadzić czytelnika za rękę, pokazać nie tylko efekt finalny naszych prac, ale i sam proces. To, z jakim wyzwaniem mieliśmy do czynienia oraz to, w jaki sposób udało nam się dany problem rozwiązać. Dodatkowo wartościowa treść na stronie www ma ogromny wpływ na SEO. W dużym skrócie — im więcej dobrej treści na stronie tym dla wyszukiwarki jesteśmy bardziej wartościowi, tym samym nasza strona pokaże się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Nowa strona internetowa powinna mieć atrakcyjny content.

Warto także dać użytkownikowi coś od siebie. Jeżeli prowadzisz stronę www kwiaciarni, zrób darmowy poradnik na temat świątecznych stroików. Pamiętaj, że ludzie lubią dostać coś za darmo. Dla przykładu, jeżeli jesteś mechanikiem samochodowym i założyłeś nową stronę internetową, to pamiętaj, że większości Twoich potencjalnych klientów nie będzie interesować historia firmy. Jeżeli jednak zrobisz poradnik o tym, jak dbać o samochód zimą, albo jak jeździć ekonomicznie to możesz być pewien, że licznik odwiedzin Twojej strony wzrośnie, a to może mieć wpływ na liczbę zleceń.

4. Łatwa nawigacja i dobry UX design

Jak łatwo zauważyć, dość mocno zmieniła się nawigacja na mojej stronie. Zrezygnowałem z hamburger menu na rzecz standardowej, poziomej nawigacji. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązanie jest prostsze i przyjemniejsze dla użytkownika. A to właśnie użytkownik powinien być najważniejszy na naszej stronie. Pamiętaj, że strona przyjazna użytkownikowi z pewnością będzie lepsza niż taka, która jest nasycona animacjami, jednak mało intuicyjna.

nowa strona internetowa

Poprzednia strona

nowa strona internetowa

Obecna strona

Widać to dość dobrze na powyższych grafikach. Ponad rok temu, kiedy publikowałem poprzednią stronę, miała ona pełnić funkcję wyłącznie minimalistycznego portfolio. Rzeczywistość okazała się inna. Przez ten rok, dużo się wydarzyło i stara strona nie spełniła już swojej roli. Dlatego konieczny był redesign. Moja nowa strona internetowa jest przyjazna użytkownikowi oraz szybka i bezpieczna. Praktycznie wszystkie rozwiązania, które tu widzisz, stworzone były od zera. Daje to niesamowite pole rozwoju, który mam już w głowie.

Jaka jest moja nowa strona internetowa?

Na nowej stronie zmieniło się wiele rzeczy. Poniżej opisuję krótko niektóre z nich.

  1. Nowa nawigacja. Obecne menu daje także dużo szersze pole manewru, jeżeli chodzi o ilość zakładek. Dodatkowo pojawiło się dropdown menu, czego nie było wcześniej.
  2. Różne kolory nagłówka strony. Daje to ciekawy efekt graficzny, który wcale nie wpływa na użyteczność. Możemy dzięki temu wyróżnić niektóre podstrony.
  3. Rozbudowana stopka. Jak widzisz, zmieniła się także stopka strony. Moja nowa strona internetowa posiada rozbudowany footer, dzięki temu użytkownik ma dostęp do oferty z każdego miejsca na stronie.
  4. Nowe portfolio. Mocno rozbudowałem dział realizacji. Zrezygnowałem także z kategorii. Teraz jest prościej i przyjemniej.

5. Analizuj skuteczność nowej strony internetowej

Jeżeli myślisz, że na wdrożeniu strony się kończy, to niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Nowa strona internetowa to nie tylko wdrożenie, ale i analiza. Tak samo, jak Twój biznes nie może działać bez analizy, tak i strona www. Na szczęście jest dużo narzędzi, które nam w tym pomagają. Poniżej opisuję kilka przykładowych.

  1. Google Analytics – narzędzie Google do śledzenia statystyk naszej strony. To dzięki niemu możemy sprawdzić ilość wejść na stronę oraz czas ich trwania. Dzięki GA sprawdzimy także współczynnik odrzuceń, czyli to ile osób opuściło naszą witrynę po wejść w jedną stronę.
  2. Google Search Console – podobnie jak wyżej, i to narzędzie dostarcza nam firma z Doliny Krzemowej. GSC służy do analizy słów kluczowych oraz linków. Przydatne podczas działań SEO.
  3. Hotjar – to narzędzie, dzięki któremu możesz śledzić ruch użytkowników na swojej stronie. Dzięki niemu dowiesz się, co tak naprawdę robią oraz znaleźć obszary, które są najczęściej klikalne.

Pamiętaj, że nowa strona internetowa nie powinna być dziełem przypadku. Źle poprowadzony proces redesignu może narobić więcej szkód niż korzyści.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 8)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.