Każda nowoczesna firma musi być obecna w Internecie, aby mogła rozwijać się i zwiększać swoje zyski. Samo posiadanie social media nie wystarczy, aby wygrać z konkurencją i pozyskać klientów. O profesjonalizmie firmy w każdej branży świadczy jej strona firmowa. Bez względu na to, czy jest to jednoosobowa działalność, czy prężnie działające międzynarodowe przedsiębiorstwo potrzebuje specjalisty, który zaprojektuje, wdroży i będzie nadzorował taką witrynę internetową. Tym właśnie zajmuje się Webmaster— jakie powinien mieć umiejętności i co należy do zakresu jego obowiązków?
Na przełomie XX i XXI wieku, kiedy Internet wyszedł poza granicę agencji rządowych i zawitał w domach zwykłych obywateli, witryny internetowe stanowiły głównie prostą stronę wizytówkę, na której najważniejsza była treść. Takie strony najczęściej były statyczne, czyli pisane za pomocą HTML, CSS i języków programowania. Były czysto informacyjne i nie stawiały na interakcję z użytkownikiem, a wszelkie zmiany w jej treści wymagały odpowiedniej wiedzy technicznej. Dziś, gdy Internet jest głównym narzędziem współczesnego biznesu, strony internetowe to prężnie działające żywe organizmy. Są wyjątkowo estetyczne, naszpikowane reklamami i stawiają na jak największą interakcję z użytkownikiem.
Webmaster jest specjalistą, który zajmuje się projektowaniem wyglądu witryn internetowych, ich wdrażaniem, utrzymaniem, aktualizowaniem i administracją oraz zarządzaniem treścią. W wolnym tłumaczeniu można przyjąć, że jest on mistrzem sieci, czyli osobą, która o stronach WWW wie wszystko. Łączy w sobie zawód programisty, Graphic Designera, administratora, pozycjonera i redaktora treści. Najczęściej dzieje się tak w jednoosobowych agencjach lub małych firmach, w których wykonuje wiele zadań jednocześnie. Z drugiej strony, wiele dużych firm z branży IT rozdziela te obowiązki na kilku specjalistów o węższej specjalizacji. W takich firmach zespół zajmujący się szeroko pojętym tworzeniem stron składa się z kilku webmasterów. Każdy Webmaster, dzięki odpowiedniej wiedzy, powinien móc zastąpić innego pracownika, choć zakres jego zadań oscyluje wokół węższej specjalizacji. Taki podział pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku rozbudowanych projektów realizowanych przez długi czas przy dużym budżecie.
Skoro wiemy już, że Webmaster to zawód z jednej strony bardzo wszechstronny, a z drugiej pozwalający skupić się na węższej specjalizacji, pora zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się i jakie umiejętności posiada.
Webmaster to osoba, która zna języki kodowania HTML i CSS oraz programowania m.in.: Java Script, PHP czy Python. Dzięki temu umie nie tylko sam zbudować stronę, ale i w razie konieczności wejść na gotową witrynę i dokonać niezbędnych poprawek. Niemniej ważna jest znajomość systemów zarządzania treścią CMS, z których najważniejszymi są WordPress, Joomla czy Drupal. Klienci często bowiem chcą mieć stronę, na której samodzielnie bez wiedzy technicznej będą mogli wprowadzać i modyfikować treści, a CMS-y są do tego świetnym narzędziem.
Webmaster zajmuje się projektowaniem witryn internetowych, tworząc szatę graficzną i architekturę treści oraz dba o to, aby strona była jak najbardziej intuicyjna. Dobrze zaprojektowana witryna powinna być estetyczna i atrakcyjna wizualnie dla użytkownika, aby przyciągnęła i zatrzymała jego uwagę na dłużej. Musi też być łatwa do poruszania się, dzięki czemu internauta będzie mógł szybko odnaleźć interesujące go informacje. Budowa interfejsu przyjaznego dla użytkownika, który zapewni mu dobre wrażenia podczas korzystania ze strony, to wiedza z zakresu UI i UX. Webmaster jest także grafikiem komputerowym, który zna programy umożliwiające mu pracę z grafiką rastrową i wektorową np. Photoshop, GIMP i Illustrator oraz aplikacje ułatwiające projektowanie interfejsu stron, takie jak Adobe XD, Sketch czy Figma.
Webmaster często posiada mniej lub bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron WWW. To dzięki niej może wpływać na to, aby ich pozycje w wynikach wyszukiwania były jak najwyższe. Dotyczy to umieszczania na stronie odpowiedniej rozdzielczości grafik, optymalizacji kodu, aby ten nie zawierał błędów czy odpowiedniej struktury treści. Wie, jak zbudować stronę, aby ta wyświetlała się poprawnie na urządzeniach mobilnych oraz aby działała szybko i płynnie. To właśnie na te aspekty działania witryny zwracają dużą uwagę zarówno użytkownicy, jak i algorytmy pozycjonujące Google.
Webmaster może także pełnić funkcję administratora witryny w szerokim tego słowa znaczeniu. Wówczas dba o ogólny wizerunek strony internetowej — zajmuje się aktualizacją treści czy bieżącym naprawianiem problemów w przypadku jej nieprawidłowego działania. Zakres jego obowiązków może również dotyczyć wyboru hostingu i domeny, konfiguracji serwera czy bezpieczeństwa danych. Wszystkie działania, które wykonuje mają zapobiegać spadkom wydajności czy przejęciu wrażliwych danych przez niepowołane osoby.
Webmaster to zawód, który wymaga umiejętności i wiedzy z wielu dziedzin. W swojej pracy może zajmować się wieloma zadaniami lub też wybrać węższą specjalizację i doskonalić się tylko w niej. Zawsze jednak musi być to osoba, która dobrze obsługuje komputer, zna języki programowania i programy graficzne oraz podstawy pozycjonowania i optymalizacji. Dodatkowo musi być dokładana, sumienna i zawracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Jednak prawdziwy Webmaster — bez względu na to, w jakiej firmie pracuje — stale poszerza swoją wiedzę i chętnie rozwija swoje umiejętności, bo kocha to, co robi.
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejMusisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Social media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
Fajnie wytłumaczone pojęcie Webmastera i jego pracy. Zawsze się zastanawiałem kim jestem czy Web Designerem, czy Web Developerem czy właśnie Webmasterem i dzięki temu wpisowi bardziej pasuje do mnie specyfika pracy Webmastera ponieważ projektuję i programuje strony WWW, optymalizuję wydajność witryny głównie pod SEO i zajmuje się administracją stron Internetowych więc Webmaster do mnie pasuje.