Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

12 maja 2021 0 komentarzy

Jak przyspieszyć działanie strony na WordPress?

Jednym z wielu powodów przez jakie użytkownicy opuszczają strony internetowe jest ich wolne ładowanie. Rozwiązaniem tego problemu jest optymalizacja Twojej witryny, która pozwoli na lepsze i przede wszystkim szybsze ładownie. Jeśli zastanawiasz się jak przyspieszyć stronę internetową przygotowaną na CMS WordPress, w tym artykule przedstawimy Ci kompleksową wiedzę na ten temat.

Jak przyspieszyć działanie strony na WordPress?

Czym jest WordPress?

WordPress to nic innego jak jeden z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią na Twojej stronie internetowej. CMS czyli Content Management System pozwala tworzyć strony internetowe, blogi ale jest to również narzędzie, które w prosty sposób ułatwi stworzenie sklepu internetowego. Według statystyk, obecnie około 40% wszystkich stron internetowych jest zbudowanych w oparciu o WordPress, a ponad 600 milionów wyników w wyszukiwarce Google to witryny, które powstały właśnie na tym systemie.

CMS WordPress jest tak chętnie wybierany przez użytkowników, nie tylko dzięki przyjaznemu i łatwemu interfejsowi, ale również za sprawą ogromnej bazy wtyczek, dzięki którymi dostosujesz swoją stronę internetową lub bloga idealnie do swoich potrzeb.

Najważniejszą cechą systemu WordPress jest to, że z dodaniem treści oraz zmianami na stronie poradzi sobie każdy, nawet początkujący użytkownik. Podczas pracy na WordPressie nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza programistyczna.

Optymalizacja strony WordPress

W momencie, gdy zauważysz, że Twoja witryna zaczyna ładować się zbyt wolno, albo osoby, które odwiedzają stronę internetową zgłoszą Ci ten problem warto od razu zająć się optymalizacją strony. Warto pamiętać, że czas ładowania strony internetowej znacząco wpływa na to jak chętnie użytkownicy będą odwiedzać naszą stronę.

jak przyśpieszyć działanie strony

Szybkość ładowania strony internetowej to również wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania Google. Jest to potwierdzony czynnik rankingowy, który wpływa na SEO i zapewnia lepsze wyniki. Lekkie oraz szybkie witryny są lepiej oceniane przez roboty Google. Dotyczy zarówno prędkości ładowania na urządzeniach stacjonarnych jak i mobilnych takich jak telefony komórkowe lub tablety.

Przyśpieszenie strony internetowej lub sklepu online to również większe zyski dla Twojej firmy. Badania firmy Google z 2016 r. informują, że strona www ładująca się dłużej niż pięć sekund traci około 40% konwersji w porównaniu do tej ładującej się w sekundę. Przestój w działaniu strony oznacza przestój również Twoim biznesie. Szybsza strona www pozwoli na dłuższe spędzanie czasu przez Twoich klientów.

Profesjonalna optymalizacja strony internetowej zbudowanej na systemie WordPress wykonana przez agencję interaktywną obejmuje przede wszystkim bardzo ważny audyt, dzięki któremu będziemy mogli znaleźć odpowiedzi z czego wynika tak wolne ładownie naszej witryny. Kolejnym etapem jest wdrożenie wszystkich zaproponowanych przez agencję rozwiązań pod względem programistycznym, które skutecznie rozwiążą nasz problem.

Co obejmuje przyspieszenie strony opartej na WordPress?

Przyspieszenie strony WordPress składa się kilku części. Pierwszym z nich jest wcześniej wspomniany kompleksowy audyt strony www, który pozwoli nam sprawdzić co wymaga poprawy, a co naprawy. Kolejnym i głównym etapem jest szczegółowa optymalizacja strony WordPress, która jest wykonywana na podstawie danych przedstawionych w audycie.

Optymalizacja strony internetowej na WordPressie obejmuje między innymi: sprawdzenie wtyczek, przeprowadzane jest cachowanie, dzięki któremu można ustalić co wymaga poprawy na stronie i jaką wtyczkę należy włączyć, aby różne elementy strony działały szybciej, zmniejszenie rozmiaru treści na stronie oraz optymalizacja bazy danych.

Jeśli przy przyśpieszeniu swojej strony internetowej współpracujesz z agencją, na koniec otrzymasz szczegółowy raport ze wszystkich przeprowadzonych prac optymalizacyjnych. Agencja interaktywna poinformuje Cię również jakich działań oraz narzędzi unikać, aby prędkość ładowania utrzymywała się na tym samym poziomie przez najdłuższy czas.

Samodzielne przyspieszenie strony WordPress

Jeśli jednak nie chcesz decydować się na współpracę z agencją interaktywną, możesz samodzielnie zoptymalizować swoją stronę internetową, dzięki czemu Twoja witryna będzie ładowała się szybciej. Co należy wykonać?

1. Szybki i dobry hosting

Decyzja o wyborze hostingu na Twoją stronę internetową powinna być poprzedzona dokładnym sprawdzeniem wszystkich możliwości dostawcy. W tym przypadku warto sprawdzić opinię w internecie na tematy czy firma szybko odpowiada na pytania swoich klientów. Przyda się to się w wielu kłopotliwych momentach np. gdy strona przestanie działać. Warto sprawdzić parametry konta oraz częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Nawet najlepsze zabiegi pod względem optymalizacji strony nie pomogą, gdy będziemy mieli do czynienia z wolnym serwerem. Ja ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić hosting Zenbox, współpracuję z nimi od ponad 7 lat i jeszcze ani razu mnie nie zawiedli.

2. Aktualizacja WordPressa

Istotną kwestią w przyśpieszeniu działania naszej witryny jest aktualizacja samego WordPressa jak i samych wtyczek. Nie należy tej opcji pomijać, ponieważ co jakiś czas autorzy CMS WordPress i wtyczek dodają nowe aktualizacje, które naprawiają ewentualne błędy.

3. Usunięcie niepotrzebnych wtyczek

Bardzo ważną cechą systemu WordPress jest ogromna ilość wtyczek, które pomagają w rozszerzeniu strony o dodatkowe funkcje. Warto jednak sprawdzić ich ilość i czy są one nam potrzebne. Warto decydować się na te wtyczki, które coś wniosą dla naszej strony.

4. Optymalizacja zdjęcia

Fotografie na naszej stronie zajmują największą część naszej strony internetowej. Kompresja zdjęć pozwoli na zmniejszenie wagi zdjęcia, bez widocznej utarty jakości. Najpopularniejszą wtyczką do optymalizacji zdjęć jest WP Smush. Po zainstalowaniu otrzymamy informację ile zdjęć w naszej bibliotece mediów wymaga optymalizacji.

5. Minifikacja

Minifakcja to zabieg, który polega na usunięciu z arkusza CSS plików HTML i JavaScript wszystkich zbędnych spacji, znaków i komentarzy. Zbijanie kodu strony w jedną linijkę realnie wpłynie na wagę strony i jej przyśpieszenie. Do tego procesu przyda nam się wtyczka Better WordPress Minify. Pamiętaj jednak, aby przed jej skorzystaniem utworzyć kopię zapasową.

Podsumowanie

Szybkość ładowania się strony internetowej ma wpływ na wiele czynników, między innymi na naszą pozycję w wynikach Google. Jeśli zobaczysz, że Twoja strona internetowa działa wolniej, koniecznie zdecyduj się na optymalizację witryny. 

Oceń artykuł:
5/5 - (6 votes)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Motyw Divi — wady i zalety
3 maja 2022 0 komentarzy

Motyw Divi — wady i zalety

Jakie narzędzie, które umożliwiłoby stworzenie nowoczesnej, eleganckiej i płynnie działającej witryny internetowej wybrać? To pytanie, które zadają sobie zarówno osoby prywatne, jak i zawodowi projektanci […]

Czytaj dalej
Kim jest webmaster?
19 kwietnia 2022 1 komentarz

Kim jest webmaster?

Każda nowoczesna firma musi być obecna w Internecie, aby mogła rozwijać się i zwiększać swoje zyski. Samo posiadanie social media nie wystarczy, aby wygrać z […]

Czytaj dalej
Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?
9 kwietnia 2022 0 komentarzy

Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Współcześnie zawód grafika kojarzy się z tworzeniem grafiki za pomocą nowoczesnych narządzi cyfrowych. Umiejętność pracy z komputerem i tworzenia pięknych obrazów, wywołujących u odbiorcy określone emocje, […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.