1 listopada 2021 1 komentarz
Systematyczne prowadzenie bloga firmowego nie tylko poprawia widoczność strony w wyszukiwarkach, ale przede wszystkim pomaga dotrzeć do czytelników i potencjalnych klientów. Jeśli chcesz pokazać, że znasz się na tym, co robisz, blog będzie do tego idealnym miejscem.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby pisać „w ciemno” i tworzyć wpisy na siłę przepełnione słowami kluczowymi. Do prowadzenia bloga musisz przygotować się tak samo, jak do każdego innego długofalowego projektu. Dlaczego długofalowego? Bo rozwijanie go to proces, w którym punkty przyznawane są za wartościowe treści, regularność i cierpliwość.
Zobacz także: Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?
Podstawowym pytaniem, jakie trzeba zadać sobie przed założeniem własnego bloga, dotyczy tego, kim właściwie będą Twoi odbiorcy (profesjonaliści nazywają ich „grupą docelową”). Sposób pisania musi być dostosowany do osób, do których kierujesz treści. To właśnie one powinny czerpać najwięcej z tego, co zamierzasz przekazać.
Pomyśl, co je zainteresuje, dlaczego mogą odwiedzić Twoją stronę i czego na niej szukają. Krótko mówiąc: wejdź w ich buty i postaraj się, by znalazły to, czego oczekują. Zyskasz w ten sposób stałych czytelników.
Bez względu na to, o czym piszesz, musisz wiedzieć, dlaczego to robisz. Wpis blogowy nie jest „zawieszony w próżni”. Może mieć charakter czysto informacyjny lub sprzedażowy albo po prostu zachęcać czytelnika do określonego działania.
Zanim napiszesz pierwsze zdanie, zastanów się, jaki efekt ma przynieść dana publikacja. Przedstawić Cię jako eksperta? Pełnić rolę czysto informacyjną? Przekonać do sprzedaży produktu/usługi albo do zapisania się do newslettera? A może coś jeszcze innego?
Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie bloga, nie rezygnuj po kilku tygodniach lub miesiącach. Jego rosnący potencjał zauważysz tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy uda Ci się już stworzyć spore archiwum przydatnych wpisów, a także zbudować wokół niego zaangażowaną społeczność.
Profesjonalny projekt graficzny to podstawa. Postaw na przejrzysty, uporządkowany szablon, który będzie spójny pod względem wybranych czcionek i kolorystyki. Pamiętaj np., że wariant „jasne tło + ciemny tekst” jest o wiele bardziej czytelny niż opcja „ciemne tło + jasny tekst”.
Co jest kluczem do stworzenia dobrego jakościowo contentu? Research, research i jeszcze raz research. Czytaj blogi prowadzone przez konkurencję i inne materiały branżowe, ale nie inspiruj się nimi zbyt mocno. Decydując się na opublikowanie zduplikowanych treści, w zasadzie podstawiasz nogę własnemu blogowi – algorytmy pozycjonujące wyszukiwarek są na nie uczulone. Nie mówiąc już o tym, że przywłaszczanie sobie czyichś pomysłów to zdecydowanie kiepski pomysł.
Nie uda Ci się prowadzić dobrego bloga, jeśli nie będziesz „na czasie”, a o nowinkach w Twojej branży po raz pierwszy usłyszysz przypadkiem, gdy reszta już dawno będzie myślała o czymś zupełnie innym. Pokaż, że się rozwijasz i piszesz o tym, czym się interesujesz.
Lata scrollowania stron www wyrobiły w nas nawyk skanowania wzrokiem treści. Jeśli po pobieżnym zapoznaniu się z nią nie wychwytujemy niczego, co przykuło naszą uwagę, nie czytamy dalej. Bezlitosne? Witamy w XXI wieku.
Teraz na pewno rozumiesz, czemu Twoim czytelnikom będzie o wiele łatwiej przeczytać odpowiednio sformatowany wpis. Nie zamęczaj ich długimi blokami tekstu – zamiast tego dziel je na akapity. Tam, gdzie to możliwe, stosuj listy, wypunktowania i ramki. Dobrymi przerywnikami są też grafiki dopasowane do szerokości strony.
Udostępniasz pod wpisem opcję „Skomentuj”, żeby wejść w interakcję z czytelnikami. Gdy ktoś poświęca swój czas i energię na podzielenie się z Tobą opinią na temat tego, co piszesz, nie udawaj, że tego nie widzisz. To trochę jak odpowiedź na „dzień dobry” usłyszane na ulicy – zwykła ludzka uprzejmość 😊 Wolisz czytać wpisy sympatycznego czy niemiłego blogera? No właśnie 😉 A zresztą sugestie komentujących mogą okazać się bardzo inspirujące i pomocne. To kolejny powód, żeby ich nie pomijać.
Wskazówki, którymi się z Tobą podzieliłem, to oczywiście mój czysto subiektywny wybór. Jeśli masz własne pomysły lub sprawdzone tipy, czekam na Twój komentarz! 😊
Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu pexels.com
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejMusisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Social media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
nijak długich bloków tekstów oraz poznaj swojego odbiorcę – to chyba najważniejsze by wiedzieć do kogo pisać, a tekst był jasny i czytelny