Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

12 listopada 2021 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaka jest różnica między logo a logotypem?

Jaka jest różnica między logo a logotypem?

Kiedy klienci proszą mnie o przygotowanie identyfikacji wizualnej, czasem wydają się zaskoczeni, że logo i logotyp to dwa różne terminy, a nie synonimy. Dziś dowiesz się jaka jest różnica między logo a logotypem.

Logo to podstawowy element identyfikacji wizualnej każdej firmy. Dobrze zaprojektowany „znak firmowy” powinien nie tylko być spójny z wizerunkiem, sposobem komunikacji i wartościami marki, ale jednocześnie wyróżniać ją na tle konkurencji oraz wywoływać pozytywne skojarzenia i emocje. Mówiąc o logo, nie można pominąć jego trzech elementów składowych, do których zaliczają się:

Jak już pewnie się domyślasz, logo wcale nie musi składać się z każdego krótko opisanego wyżej elementu. Firma może zdecydować się na wybór jednego z wariantów:

Oczywiście nie istnieje jeden sprawdzony patent na dobre logo. Kluczowe znaczenie ma tutaj rozmowa z klientem i poznanie jego oczekiwań. Wśród cech, które pozwalają odróżnić świetne znaki firmowe od przeciętnych, specjaliści wymieniają:

różnica między logo a logotypem
Logotyp Coca-coli, sygnet Apple oraz logo NBC.

Czym jest logotyp?

Logotypowi warto poświęcić osobny akapit, ponieważ to właśnie jego głównym zadaniem jest wyróżnienie danej firmy na tle konkurencji. Z tego powodu zresztą tak często myli się go z logo. Logotyp to tekst (lub cały przekaz tekstowy) przedstawiony w formie graficznej. Jego cechy, takie jak wielkość i kształt liter oraz wykorzystana kolorystyka, muszą być tożsame ze strategią komunikacyjną marki. 

Cechy dobrego logotypu

Dobry logotyp, podobnie jak logo, powinien odznaczać się:

Czy terminy logo i logotyp mogą być używane zamiennie?

Co do zasady zastępowanie „logotypu” słowem „logo” (i odwrotnie) jest błędem. Za jedyny wyjątek można uznać sytuację, kiedy logo składa się z samej nazwy – wtedy rzeczywiście jest jednocześnie i logo, i logotypem. Na taki zabieg świadomie decyduje się wiele firm. Przykłady? Google, Nokia, IKEA, Nescafé czy Braun…

Logo i logotyp – tylko z Księgą znaku!

Pamiętaj, że do projektu logo/logotypu grafik zawsze powinien dołączyć Księgę znaku, w której znajdzie się nie tylko opis, lecz także informacje na temat wymiarów znaku firmowego, wykorzystanego fontu czy kolorów oraz tzw. pola ochronnego i zasady prawidłowego wykorzystania go zarówno w internecie, jak i na materiałach w wersji drukowanej. 

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości dotyczące logo i logotypu. Jeśli masz jakieś pytania związane z przygotowywaniem identyfikacji wizualnej, zachęcam do skorzystania z formularza kontaktowego lub zostawienia komentarza!

Oceń artykuł:
4.5/5 - (głosów: 2)

Tagi: , ,

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.