Kiedy klienci proszą mnie o przygotowanie identyfikacji wizualnej, czasem wydają się zaskoczeni, że logo i logotyp to dwa różne terminy, a nie synonimy. Dziś dowiesz się jaka jest różnica między logo a logotypem.
Logo to podstawowy element identyfikacji wizualnej każdej firmy. Dobrze zaprojektowany „znak firmowy” powinien nie tylko być spójny z wizerunkiem, sposobem komunikacji i wartościami marki, ale jednocześnie wyróżniać ją na tle konkurencji oraz wywoływać pozytywne skojarzenia i emocje. Mówiąc o logo, nie można pominąć jego trzech elementów składowych, do których zaliczają się:
Jak już pewnie się domyślasz, logo wcale nie musi składać się z każdego krótko opisanego wyżej elementu. Firma może zdecydować się na wybór jednego z wariantów:
Oczywiście nie istnieje jeden sprawdzony patent na dobre logo. Kluczowe znaczenie ma tutaj rozmowa z klientem i poznanie jego oczekiwań. Wśród cech, które pozwalają odróżnić świetne znaki firmowe od przeciętnych, specjaliści wymieniają:
Logotypowi warto poświęcić osobny akapit, ponieważ to właśnie jego głównym zadaniem jest wyróżnienie danej firmy na tle konkurencji. Z tego powodu zresztą tak często myli się go z logo. Logotyp to tekst (lub cały przekaz tekstowy) przedstawiony w formie graficznej. Jego cechy, takie jak wielkość i kształt liter oraz wykorzystana kolorystyka, muszą być tożsame ze strategią komunikacyjną marki.
Dobry logotyp, podobnie jak logo, powinien odznaczać się:
Co do zasady zastępowanie „logotypu” słowem „logo” (i odwrotnie) jest błędem. Za jedyny wyjątek można uznać sytuację, kiedy logo składa się z samej nazwy – wtedy rzeczywiście jest jednocześnie i logo, i logotypem. Na taki zabieg świadomie decyduje się wiele firm. Przykłady? Google, Nokia, IKEA, Nescafé czy Braun…
Pamiętaj, że do projektu logo/logotypu grafik zawsze powinien dołączyć Księgę znaku, w której znajdzie się nie tylko opis, lecz także informacje na temat wymiarów znaku firmowego, wykorzystanego fontu czy kolorów oraz tzw. pola ochronnego i zasady prawidłowego wykorzystania go zarówno w internecie, jak i na materiałach w wersji drukowanej.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości dotyczące logo i logotypu. Jeśli masz jakieś pytania związane z przygotowywaniem identyfikacji wizualnej, zachęcam do skorzystania z formularza kontaktowego lub zostawienia komentarza!
najnowsze artykuły
W dzisiejszych czasach telefony komórkowe stały się naszym podstawowym narzędziem. Używamy ich do wszystkiego: od kontaktu z innymi, przez zakupy, po surfowanie po internecie. Z […]
Czytaj dalejW dobie cyfryzacji, kiedy nasza aktywność w dużej mierze przeniosła się do świata online, ochrona danych staje się rzeczą nadrzędną. Każda strona internetowa, niezależnie od […]
Czytaj dalejTechnologie no-code i low-code zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy, szczególnie te mniejsze, podchodzą do tworzenia i wdrażania rozwiązań technologicznych. Te innowacyjne podejścia, oparte na platformach, […]
Czytaj dalejSocial media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.