Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

15 marca 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Elementor WordPress. Wady i zalety, które musisz poznać!

Elementor WordPress. Wady i zalety, które musisz poznać!

Elementor  to jedna z najpopularniejszych wtyczek do szybkiej i łatwej budowy stron WWW na platformie WordPress. Jej intuicyjność i prostota obsługi sprawiły, że jest to najchętniej wybierany page builder obok Visual Composer, Divi Builder czy Gutenberga. Obecnie posiada aż 5 milionów aktywnych instalacji i znajduje się na piątym miejscu wśród najczęściej ściąganych pluginów tego popularnego CMS-a. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wady i zalety ma Elementor i czy warto z niego korzystać.

Elementor dla profesjonalistów i dla zielonych 

Web Developerzy i projektanci stron WWW znają wiele sposobów na stworzenie nowoczesnej i estetycznej, a przy tym responsywnej witryny, która świetnie wygląda zarówno na ekranach monitorów, jak i na urządzeniach mobilnych. Taką witrynę można tworzyć od zera na podstawie własnoręcznie napisanego kodu lub za pomocą kreatorów stron. Jednak dla tych, którzy nie znają się na programowaniu samodzielne zakodowanie witryny to zadanie niewykonalne. Dlatego jeśli potrzebujesz strony WWW na użytek prywatny lub firmowy i chcesz samemu wprowadzać na niej zmiany, idealnym rozwiązaniem jest kreator stron Elementor. Jest to najpopularniejszy page builder dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dzięki intuicyjnemu i banalnie prostemu w obsłudze interfejsowi pozwala stworzyć efektowne witryny za pomocą metody drag & drop.

Elementor w wersji darmowej czy PRO – co wybrać?

Elementor udostępnia wersję darmową bardzo intuicyjną w obsłudze, która jednak ma swoje liczne ograniczenia. Udostępnia 30 podstawowych bloków, a są to m.in.: 

Jednak brak wsparcia technicznego, może sprawić, że zbudowanie strony w wersji darmowej może okazać się nie lada wyzwaniem dla laika. Dlatego też to Elementor w wersji PRO pozwala na stworzenie naprawdę ciekawych i funkcjonalnych witryn, udostępniając aż 80 bloków i 300 szablonów gotowych do użycia. Ten kreator stron pozwala także na integrację z usługami mailingowymi np. Mailchimp, połączenie z social media czy publikację postów. Spośród gotowych elementów znajdziesz m.in.:

Ten page builder w wersji PRO wspiera także WooCommerce, udostępniając  wtyczki, które przydadzą się do stworzenia profesjonalnego sklepu online. Są to m.in.: galeria produktów, kategoria produktów, opisy produktów, ranking produktów, ocena produktów za pomocą gwiazdek, menu okruszkowe i wiele innych.

Page builder Elementor – zalety, za które go pokochasz

Bez względu na to, czy wybierzesz wersję darmową, czy PRO nie bez przyczyny Elementor zdobył uznanie developerów na całym świecie. Do jego największych zalet warto zaliczyć:

Intuicyjny interfejs

Okno edycji podzielone jest na dwie części, które umożliwiają budowę witryn bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej. Z lewej strony znajdują się bloki i moduły, które przeciąga się za pomocą myszki i upuszcza do prawej części edytora. Następnie wystarczy wejść w opcje konfiguracji wybranego elementu i dowolnie go modyfikować. Dodatkową zaletą jest możliwość zobaczenia, jak cała strona wygląda „na żywo” bez konieczności odświeżania witryny.

źródło: Elementor.com

Płynność działania

Elementor, zarówno jako kreator stron w wersji PRO, jak i darmowej, działa bardzo płynnie. Nie zacina się i nie trzeba długo czekać, aż zmiany zdążą się zapisać. Jest to szczególnie ważne dla agencji marketingowych, które docenię ten page builder zestawiając go z innymi wolniej działającymi kreatorami.

Biblioteka gotowych motywów

Motywy WordPressa to niezwykłe ułatwienie dla tych osób, które chcą zaoszczędzić czas, korzystając z gotowych elementów, zamiast budować je samemu od podstaw. Wystarczy znaleźć gotowy motyw wspierany przez Elementor, a następnie modyfikować i rozbudowywać go, korzystając z gotowych elementów lub całych sekcji.

Aktualizacje

Elementor, jako kreator stron, jest bardzo rozbudowanym choć niedoskonałym narzędziem. Na szczęście błędy w jego kodzie są naprawiane nawet dwa razy w miesiącu, czego nie można powiedzieć o innych page builderach.

Wsparcie techniczne

Wsparcie techniczne dostępne jest jedynie w wersji PRO, ale to dzięki niemu można uzyskać pomoc 24h na dobę podczas tworzenia swojej witryny. Z drugiej strony, ogromna społeczności Elementora sprawia, że bez problemu uzyskasz potrzebne wsparcie na Facebooku czy obejrzysz filmiki instruktarzowe na You Tube.

Elementor – wady, na które warto zwrócić uwagę

Tak jak sam WordPress, tak i page builder Elementor i każda inna wtyczka tego CMS-u posiada swoje niedoskonałości. O ile na użytek własny można przymknąć na nie oko, o tyle w przypadku stron firmowych czy działalności agencji interaktywnych w oparciu o ten kreator stron, warto przyjrzeć się im bliższej. Do największych wad Elementora można zaliczyć:

Powielanie i brak optymalizacji kodu

Elementor to bardzo rozbudowane narzędzie, które zawiera wiele gotowych bloków, elementów i szablonów. Jak wszystkie wtyczki WordPressa zawiera także wiele niepotrzebnie powielanych linijek kodu, które znacznie spowalniają działanie witryny opartej na tym pluginie. Oczywiście można dzięki niemu stworzyć elegancką i nowoczesną witrynę w sposób prosty i szybki. Pamiętaj jednak, że w procesie pozycjonowania to właśnie optymalnie napisany, niepowtarzający się kod i szybkość działania witryny w oknie przeglądarki Google mają ogromny wpływ na pozycję strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Warto zatem poczytać, jak ten kreator stron działa na różnych hostingach i zastanowić się, czy na twoim będzie działał wystarczająco dobrze.

Elementor

Błędy w kodzie

Elementor nie jest pozbawiony luk i błędów w kodzie, co może skutkować czasowym wyłączeniem niektórych funkcji, aż do momentu ich naprawienia. Takie komunikaty o błędach na stronie wpływają również na pozycję całej witryny w wyszukiwarce Google. Dodatkowo każda nowa wtyczka może spowalniać działanie strony. Dlatego jeśli są one niepotrzebnie i nieużywane warto je wyłączyć lub usunąć, aby nie obciążały witryny.

Wersja PRO na okres 12 miesięcy

To bardzo istotna wada Elementora. Brak licencji wieczystej oznacza, że po roku korzystania z niego należy odnowić licencję. W przeciwnym wypadku wszystkie witryny — owszem — będą działały, ale nie pojawią się na nich kolejne aktualizacje dotyczące naprawy luk i błędów w kodzie lub zwianych z bezpieczeństwem witryny. To z kolei może wyrządzić szkody w bezpiecznym działaniu witryny. Natomiast sama cena licencji może zniechęcić do jej zakupu mniejsze agencje interaktywne i osoby prywatne.

Elementor to niezwykle funkcjonalny i intuicyjny w obsłudze kreator stron przeznaczony dla osób, które nie znają się na programowaniu, a chciałyby posiadać własną witrynę i samodzielnie wprowadzać na niej zmiany. Zarówno w wersji darmowej, jak i w wersji PRO udostępnia szereg elementów i bloków, które w szybki i łatwy sposób pozwalają na zbudowanie estetycznej, nowoczesnej i responsywnej strony, a także sklepu online (wersja PRO), które dobrze wyświetlają się na urządzeniach o różnej rozdzielczości. Pomimo swoich wad i ograniczeń, jego liczne zalety oraz wiele milionów zadowolonych użytkowników przemawiają za tym, że to właśnie ten page builder będzie odpowiedni także dla ciebie. Wszystko jednak zależy od twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 2)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.