Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

24 lutego 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile wynosi cena logo?

Chcesz ruszyć z nowym projektem i potrzebujesz logo. Zadajesz sobie pewnie pytanie: ile wynosi cena takiej usługi? Przecież to tylko mały znaczek, więc nie powinien kosztować więcej niż 100, maksymalnie 200 zł, prawda? Nic bardziej mylnego…

Ile wynosi cena logo?

Niestety, cały czas można spotkać firmy, które nie są w pełni świadome potrzeby posiadania własnego logo, a co za tym idzie, zaniżają jego wartość i myślą, że cena logo nie powinna przekraczać kilkuset złotych. Osoby zarządzające w tych biznesach uważają, że logo używa się sporadycznie, więc bez sensu jest inwestycja w profesjonalny projekt. Nic bardziej mylnego. Profesjonalne logo to wizytówka firmy, to coś, co odróżnia jedną markę od drugiej. Dzięki logo budujesz zaufanie i lojalność swoich Klientów. Logo to inwestycja, która zwraca się przez cały czas funkcjonowania firmy. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie dotyczącym ponadczasowych logo.

Często przedsiębiorcy na początku swojej drogi biorą pod uwagę jedynie cenę logo. A ta waha się od 100 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy za pełną identyfikację wizualną. Ile zatem wydać na logo, żeby nie przeprowadzać rebrandingu po kilku miesiącach? Najpierw trzeba zdać sobie sprawę z kilku aspektów i odróżnić grafika profesjonalistę od grafika amatora.

Profesjonalne logo to profesjonalny wizerunek firmy

Cena logo w przypadku profesjonalnego znaku to nie tylko pewna kwota, którą zapłacisz za plik logo.jpg. To często cała linia stylistyczna dla marki, a sam znak otrzymasz w wielu formatach – zarówno wektorowych, jak i rastrowych.

Profesjonalne logo powinno być:

Najlepszymi przykładami takich znaków są światowe marki, takie jak McDonalds, Apple, Coca Cola czy choćby Nike. Wszystkie te znaki towarzyszą nam od wielu lat, w praktycznie niezmiennej formie.

cena logo

A teraz zastanów się, czy cena logo w powyższych przykładach mogłaby wynosić 100 zł?

Logo za 100 zł – jak je rozpoznać

Grafik komputerowy, który podejmuje się projektu logo, nie sprzedaje jedynie kilku kresek i nazwy firmy. Sprzedaje również swoje wieloletnie doświadczenie, pomysł na znak oraz prawa autorskie do logo – a to wszystko kosztuje. Nie można zatem się dziwić, że profesjonaliści nie projektują logotypów za 100, ani za 200 zł.

Jak poznać tanie logo i grafika amatora:

Wielokrotnie na swojej drodze spotkałem się z firmami, które nie posiadają wersji wektorowej logo. Przy projektowaniu pod druk to znacznie komplikuje sprawę, ponieważ taka wersja jest zazwyczaj wykonana na potrzeby głównie social mediów, a co za tym idzie – plik jest marnej jakości. Przy powiększeniu do 300 dpi logo jest zwyczajnie rozmazane.

Odpowiedź jest prosta i niejednoznaczna: to zależy. Cena logo powinna być uwarunkowana wieloma rzeczy. Przecież inna będzie cena logo dla małej firmy, która zatrudnia 20 osób, a inna dla globalnej marki. W listopadzie 2020 roku magazyn GrafMag przeprowadził ankietę, w której poprosił projektantów o wycenę logo wraz z prostą identyfikacją wizualną dla średniej wielkości firmy (zatrudniającej do 50 osób), z siedzibą w Polsce, ale nie w Warszawie, działającej na polskim rynku.

Ile wynosi cena logo?
źródło danych: GRAFMAG

Z ankiety wynika, że logo wraz z księgą identyfikacji wizualne najczęściej kosztuje od 2 000 do 4 999 zł netto. Jednak 11% ankietowanych skasowałby za taką pracę od 5 000 do 9 999 zł netto. Na wyższe stawki może liczyć jednie 3% projektantów. Średnio co trzecia osoba (36%) wyceniło swoją pracę na mniej niż 1 500 zł.

Podsumowanie

Jak widzisz, cena logo nie jest jednoznaczna i może wynosić zarówno kilka, jak i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jednak należy wystrzegać się tanich znaków, ponieważ takie działa są nieprofesjonalne, często na granicy prawa autorskiego.

Oceń artykuł:
Oceń ten artykuł, bądź pierwszy!
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.