Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

26 stycznia 2022 1 komentarz

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

WordPress 5.9 – nawigacja za pomocą bloków oraz nowy motyw

WordPress 5.9 to pierwsza duża aktualizacja silnika w 2022 roku. Sprawdziłem czego można się spodziewać po nowej wersji oraz na co warto zwrócić uwagę.

WordPress 5.9 – nawigacja za pomocą bloków oraz nowy motyw

Każda duża aktualizacja WordPressa jest zawsze szeroko komentowana. Prace nad wersją WordPress 5.9 oficjalnie rozpoczęły się pod koniec czerwca 2021 roku, jednak wersja produkcyjna ujrzała światło dzienne dopiero na początku 2022 roku.

Co nowego w WordPress 5.9?

Na pierwszy rzut oka widać, że autorzy silnika WordPress stawiają na dalszy rozwój pełnej edycji strony. Już w wersji WordPress 5.8 mieliśmy okazję poznać edycję widgetów za pomocą bloków. Co dołożono w wersji 5.9? Sprawdźmy.

Blok nawigacji

Bloki Gutenberg możemy już spotkać w edycji postów, stron, a nawet widgetów. Od wersji WordPress 5.9 pojawi się ona także w sekcji menu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz tworzyć różne nawigacje dla poszczególnych pozycji strony.

wordpress 5.9

WordPress Intrinsic Web Design

Do tej pory, aby przystosować stronę pod urządzenia mobilne, konieczne było ustawienie w kodzie CSS tzw. breakpointów, po których witryna widziała, kiedy przestawić się z wersji desktopowej na wersję mobile. Od tej pory sytuacja wyglądać będzie nieco inaczej – intrinsic web design ma nas poniekąd w tym wyręczać. Odpowiednie bloki dostosowywać będą się automatycznie w zależności od ilości dostępnego miejsca. Takie rozwiązanie powinno ograniczyć kod CSS, co pozytywnie wpłynie na optymalizację i wydajność strony.

Lepsza kontrola bloku

Lepsza kontrola bloku to coś, na co bardzo czekałem. WordPress 5.9 dodaje nam możliwość lepszej edycji narzędzi typograficznych. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy kontrolę nad takimi detalami jak odstępy, obramowanie, interlinia i nie tylko.

wordpress 5.9

Odświeżony widok listy

W wersji 5.9 zyskujemy możliwość tzw. metody drag and drop, czyli przeciągania i opuszczania zawartości dokładnie tam, gdzie ma się pojawiać. Samo zarządzanie dokumentami jest także łatwiejsze, ponieważ mamy do dyspozycji kontrolki, które umożliwiają rozwijanie i zwijanie sekcji podczas tworzenia witryny.

Lepsza galeria zdjęć

Od tej pory możesz edytować każdy obrazek w galerii w taki sam sposób jak w edycji bloku obrazka. Dzięki temu możesz stylizować grafikę w galerii, dzięki czemu każde zdjęcie może wyglądać inaczej.

wordpress 5.9

Nowy motyw: Przywitaj się z Twenty Twenty‑Two

Wraz z aktualizacją WordPress 5.9, która pojawiała się w 2022 roku, nadszedł także nowy motyw – Twenty Twenty‑Two. Według autorów jest to pierwszy domyślny szablon, oparty w całości na blokach w historii WordPressa. WordPress 5.9 dla programistów

To zupełnie nowy sposób pracy z motywami WordPress

Dzięki motywom blokowym mamy szeroki wybór wizualnych opcji strony, od schematów kolorów i kombinacji fontów po same szablony strony i filtry obrazów – to wszystko sprawia, że interfejs witryny staje się przyjazdy dla użytkownika i intuicyjny.

wordpress 5.9

WordPress 5.9 dla programistów

Wprowadzenie do bloków motywów

Nowy WordPress to nowy sposób tworzenia motywów – od teraz do dyspozycji webdesignerów są motywy blokowe, które tworzą strukturę całej witryny. Nowe szablony i części szablonów są definiowane w HTML i korzystają z własnych stylów oferowanych w theme.json. Więcej informacji można znaleźć w notce deweloperskiej dotyczącej motywów blokowania.

Wiele arkuszy stylów dla bloku

Teraz możesz zarejestrować kilka arkuszy stylów dla bloku. Możesz to wykorzystać do współdzielenia stylów między wpisywanymi blokami lub do wczytywania stylów dla poszczególnych bloków, aby style były ładowane tylko wtedy, gdy blok jest używany. Dowiedz się więcej o używaniu wielu arkuszy stylów w bloku.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 2)

Tagi:

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Jedna odpowiedź do “WordPress 5.9 – nawigacja za pomocą bloków oraz nowy motyw”

  1. Ale fajnie przeczytać takie zestawienie. Super. Ciekawe kiedy wejdzie Wordpress 6.0 i co pokaże nam nowego. Ciekawe czy możemy się tam spodziewać kolejnych nowości w edytorach? A może kolejny szablon? Kiedy się pojawi? Ciekawe… Na pewno mocno pracują nad wersją Wordpress 6.0 skoro tyle kazano nam czekać na wersję wordpressa 5.9… Zobaczymy z czasem, ale mam nadzieję, że nowości pokażą jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.