Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

9 kwietnia 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Współcześnie zawód grafika kojarzy się z tworzeniem grafiki za pomocą nowoczesnych narządzi cyfrowych. Umiejętność pracy z komputerem i tworzenia pięknych obrazów, wywołujących u odbiorcy określone emocje, za pomocą myszki, klawiatury czy tabletu graficznego stała się domeną tego zawodu. Dlatego można by rzec, że tradycyjna umiejętność rysowania ołówkiem odeszła do lamusa. W przypadku tworzenia grafiki do druku czy Internetu i stanowi raczej sferę twórczości artystycznej. Dlatego też początkującym Graphic Designerom nasuwa się jedno pytanie: czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Zobacz także: Jak zostać grafikiem komputerowym?

Nauka rysowania w cyfrowym świecie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było całkowicie oczywiste, że grafik komputerowy to artysta w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego praca zawsze zaczynała się od przelania myśli na papier w postaci szkicu lub rysunku. Wielu grafików zajmujących się tradycyjną ilustracją (za pomocą papieru, ołówka i kredek) zmieniło się w Graphic Designerów projektujących materiały do druku i na użytek Internetu za pomocą zaawansowanych technologii. Dlatego w dobie wszechobecnej cyfryzacji, na wszelkich forach internetowych, aż roi się od pytań, czy grafik komputerowy musi umieć rysować. Najczęściej zastanawiają się nad tym ludzie młodzi, którzy stoją przed wyborem ścieżki kariery oraz osoby chcące przebranżowić się w tym kierunku. Wciąż wielu pracodawców patrzy na wykształcanie graficzne, które ściśle związane jest z kierunkami artystycznymi. Na tego rodzaju studiach rysunek odręczny, jego techniki (kreskowanie, cieniowanie, rozmazywanie), historia i teoria wciąż zajmują zdecydowaną część zajęć. Inni pracodawcy bardziej przykuwają uwagę na faktyczne umiejętności i portfolio prac niż dyplom z uczelni.

Do czego wykorzystać rysunek?

Choć rysunek kojarzy się ze stroną czysto artystyczną, stanowi bardzo sugestywny język wizualny, który można wykorzystać na wiele sposobów. Może posłużyć do tworzenia ikonografii przedstawiającej fazy księżyca albo etapy rozwoju firmy. Można wykorzystać go jako dopełnienie ciekawego storytelling, który świetnie wpływa na wzrost sprzedaży określonych produktów. Można za jego pomocą narysować makiety strony czy przygotować wstępny projekt logo dla klienta. A zatem, czy grafik komputerowy musi umieć rysować? Powinien, ale nie jest to konieczność, o ile doskonale zna narzędzia cyfrowe i samą teorię rysunku oraz umie je połączyć, tworząc świetne projekty graficzne. Tu jednak rodzi się kolejne pytanie: dlaczego najlepsze projekty mebli czy najsłynniejsze loga światowych marek zawsze zaczynały się od rysunku?

Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Co daje umiejętność rysowania w zawodzie grafika komputerowego?

Pytanie, czy grafik komputerowy powinien umieć rysować, należałoby przetransformować w pytanie: czy grafik komputerowy powinien umieć rysować wybitnie pięknie. Współczesny Graphic Designer wcale nie musi tworzyć pięknych rysunków. Z pewnością jednak taki wstępny szkic jest niezwykle przydatny w dalszym projektowaniu za pomocą narzędzi cyfrowych. Sama nauka rysowania daje ogromne możliwości rozwoju w tym zawodzie. Rysunkiem można bawić się, rozwijać swoją wyobraźnię i spostrzegawczość oraz uwrażliwić na świat wokół. Dobry grafik komputerowy z pewnością musi dostrzegać w obrazie więcej niż przeciętny człowiek. Musi umieć zawrzeć w swojej grafice, niekiedy za pomocą kilku linii nie zawsze w kolorze, jakąś ideę, zachęcić do akcji, wzbudzić określone i z góry zaplanowane emocje. Innym razem do tego celu musi stworzyć bardziej złożoną ikonografię, layout strony internetowej lub zaskakujący plakat reklamowy. 

Zalety rysunku odręcznego

Tutaj pytanie, czy grafik komputerowy powinien umieć rysować, może wydawać się zbyt ogólnikowe. W zawodzie tym są przecież różne specjalizacje grafików — jedni zajmują się projektowaniem logo oraz ilustracją, inni fotomontażem, jeszcze inni retuszem zdjęć. Jednak to umiejętność rysunku odręcznego wraz z odpowiednią teorią uczy:

Takie umiejętności i ciągłe rozwijanie wyobraźni poprzez rysunek pozwalają również lepiej zrozumieć oczekiwania klienta i dać mu w formie wizualnej dokładnie to, czego szuka, a nawet przerosnąć jego oczekiwania. 

Graphic Designer to zawód, który — jak każdy z branży IT — dynamicznie zmienia się, przez co wymaga nieustannej nauki oraz podnoszenia swoich kompetencji. Obecnie nie poszliśmy jeszcze tak daleko w stronę cyfryzacji, aby całkowicie zaniechać umiejętności rysowania. Odpowiedzi na pytanie, czy grafik komputerowy powinien umieć rysować, każdy powinien udzielić sobie sam w zależności od tego, jaki poziom profesjonalizmu chce osiągnąć. Bo to właśnie rysunek odręczny jest idealnym sposobem, aby ćwiczyć swoją wyobraźnię, kreatywność i zmysł obserwacji. Uczy także wyrażania emocji, na pierwszy rzut oka nieoczywistych, ale przy bliższym przyjrzeniu się obrazowi, zaskakujących w odbiorze. 

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 1)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.