Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

22 września 2020 5 komentarzy

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Współczesny świat w dużej mierze skupia się na sferze wizualnej. Wiele osób wiąże swoją karierę zawodową z projektowaniem, mediami oraz designem. Jak zostać grafikiem? Czy wystarczy kreatywność? Grafik komputerowy bez studiów – czy to możliwe? Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia. 

Co znajdziesz w artykule?

 1. Jak zostać grafikiem? Najpierw teoria
 2. Szkoła średnia – pierwszy krok na drodze kariery grafika 
 3. Studia na kierunku grafika komputerowa
 4. Konferencje branżowe 
 5. Jak zdobyć wiedzę samodzielnie?
 6. Filmy, podcasty, książki
 7. Literatura
 8. Jak zostać grafikiem komputerowym? Czas na praktykę 
 9. Praktyki i staże
 10. Warsztaty i kursy stacjonarne
 11. Kursy online
 12. Grafik komputerowy praca na własną rękę

Jak zostać grafikiem? Najpierw teoria 

W ostatnich latach studia graficzne zyskują na popularności. Coraz więcej uczelni ma w swej ofercie specjalizacje dotyczące projektowania. Wbrew pozorom studia nie są jedynym sposobem na zdobycie wiedzy z dziedziny grafiki komputerowej. 

jak-zostac-grafikiem-komputerowym

Szkoła średnia – pierwszy krok na drodze kariery grafika 

Już na etapie wyboru szkoły średniej można podjąć decyzję o tym, aby udać się do klasy o profilu ukierunkowanym na grafikę komputerową. Szkoły tego typu pomagają w zdobyciu podstawowej wiedzy – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Sama szkoła nie uczyni jednak z ucznia grafika komputerowego. Potrzebne jest również jego zaangażowanie, systematyczna praca oraz chęć stałego rozwoju. 

Studia na kierunku grafika komputerowa

Chociaż grafik komputerowy bez studiów to możliwe, wiele osób świadomie wybiera studia na kierunku grafika komputerowa. Szczególnie cenione są uczelnie, które zatrudniają specjalistów w swej dziedzinie, a zajęcia prowadzą nie tylko teoretycy, ale i praktycy. Okres studiów to również czas na podjęcie praktyk, których odbycie często jest niezbędne do uzyskania dyplomu. 

Studia powinny być traktowane jako sposób na poszerzenie swoich horyzontów i zdobycie wiedzy. Nie należy jednak oczekiwać, że po otrzymaniu dyplomu od razu otrzyma się pracę marzeń. Konieczne jest zdobywanie doświadczenia oraz rozwijanie swoich umiejętności również poza uczelnią. 

Jak zostać grafikiem freelancerem po studiach? Oprócz kierunku, jakim jest grafika komputerowa, przyszły grafik może zainteresować się marketingiem, reklamą, zarządzaniem czy public relation. Umiejętności zdobyte na takich studiach pomogą w pozyskaniu wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje rynek. 

Konferencje branżowe 

Kolejnym krokiem na drodze do tego, jak zostać grafikiem, są różnego typu konferencje branżowe. Można na nich spotkać specjalistów z branży, śledzić zmiany zachodzące w świecie projektowania, poznawać aktualne trendy oraz nawiązywać znajomości „branżowe”. 

W Polsce odbywają się m.in. GrafConf, Element Talks oraz Kroje. Niektóre z konferencji mogą być płatne, jednak z pewnością będą to dobrze zainwestowane pieniądze. 

Jak zdobyć wiedzę samodzielnie? 

Niektórzy zastanawiają się, jak zostać grafikiem bez studiów? Jednak bez względu na to, czy jesteśmy absolwentami studiów o kierunku grafika komputerowa, czy wybraliśmy inną formę zdobywania wiedzy, bardzo ważne jest samokształcenie. 

jak-zostac-grafikiem-komputerowym
Zdjęcie autorstwa Tim Gouw z Pexels

Zdobywać wiedzę na własną rękę można na kilka sposobów, m.in.:

Oto kilka pozycji literatury dla grafików komputerowych:

Jak zostać grafikiem komputerowym? Czas na praktykę 

Kursy, staże, praktyki… czyli czas na drugą stronę medalu. Zdobycie wiedzy teoretycznej to pierwszy krok, jednak ważne są także umiejętności praktyczne. 

jak-zostac-grafikiem-komputerowym
Zdjęcie autorstwa Kaboompics .com z Pexels

Praktyki i staże

Zacznijmy od praktyk i staży. Osoby, które studiują, mogą jeszcze podczas nauki udać się na staż. Czasami są one bezpłatne, czasami płatne. Warto jednak udać się na praktykę, aby zobaczyć, jak starsi koledzy radzą sobie w zawodzie, posłuchać ich rad oraz zacząć wykorzystywać znane wyłącznie z teorii informacje. To także sposób na wzbogacenie swojego CV. 

Początkujący grafik, który udaje się na staż, powinien znać główne zasady projektowania oraz mieć podstawową wiedzę na temat oprogramowania. Warto zdecydować się na praktykę w agencjach, w których stawia się przede wszystkim na jakość – to pomoże nabrać dobrych nawyków. 

Warsztaty i kursy stacjonarne

Kursy stacjonarne i warsztaty to kolejny sposób na zdobycie praktycznej wiedzy. Większość z nich prowadzona jest przez ośrodki szkoleniowe, które zatrudniają osoby doświadczone, dobrze znające branżę. 

Kursy i warsztaty należy wybierać rozważnie, sugerując się m.in. aktualnością wiedzy i oferowanym poziomem, a także wykorzystywanym oprogramowaniem i sprzętem. 

Kursy online

Często można również spotkać się z frazą „grafik komputerowy kursy online”. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno początkujący, jak i profesjonalni użytkownicy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. To doskonały sposób na uaktualnienie informacji. 

Grafik komputerowy — praca na własną rękę

Jak zostać grafikiem freelancerem? Niektórzy zaczynają od tworzenia projektów dla siebie lub też dla znajomych. To z pewnością doskonały sposób na poszerzenie swojego portfolio oraz trenowanie zdobytych umiejętności. 

Praca za darmo – to również metoda na zdobycie pierwszych projektów do portfolio. Warto zwrócić się z ofertą pomocy w stworzeniu np. identyfikacji wizualnej do jakiejś lokalnej fundacji, amatorskiej drużyny piłkarskiej czy innych organizacji, których być może nie stać na wynajęcie profesjonalnego grafika. Satysfakcja oraz kolejna pozycja do portfolio – gwarantowane. 

Teraz już wiesz, jak zostać grafikiem komputerowym, rozpoczynając swoją ścieżkę kariery na studiach oraz jak zostać grafikiem bez studiów – bo to również jest możliwe. W pracy grafika bardzo ważne jest systematyczne dokształcanie się, zdobywanie nowej wiedzy, poszerzanie horyzontów oraz znajomość aktualnych trendów. Nie wolno zatem spoczywać na laurach – szukaj inspiracji, nowych źródeł wiedzy oraz korzystaj z forum dla specjalistów ze swojej branży.  

Oceń artykuł:
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15
17 września 2021 0 komentarzy

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15

Darmowe wtyczki WordPress to coś, co wyróżnia ten system na tle innych CMS-ów. W wersji podstawowej (bez wtyczek) jest on dość prosty i ograniczony, lecz […]

Czytaj dalej
Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?
2 września 2021 0 komentarzy

Grafika na bloga 2022 – jak ją przygotować?

Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i mieć ogólny obraz tego, czym kierować się przy projektowaniu bloga, przeczytaj moje poprzednie artykuły o trendach w […]

Czytaj dalej
Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022
19 sierpnia 2021 0 komentarzy

Top 20 darmowych szablonów WordPress 2022

Korzystanie z internetu to dziś nie przywilej, a konieczność. Jedną z jego głównych funkcji nadal jest przekaz informacji i komunikacja. Wachlarz zastosowań został jednak rozbudowany […]

Czytaj dalej

5 odpowiedzi na “Jak zostać grafikiem komputerowym?”

 1. Za moich czasów, kiedy informatyka raczkowała w szkołach średnich – bo o podstawowych nie było mowy, samemu trzeba było zadbać o edukację. Teraz to jest to, co powinno być 🙂 Profesjonalne sale komputerowe i odpowiednie oprogramowanie.

 2. Studia graficzne są spoko, ale zauważyłam, że takie osoby często zatracają tą miłość, do tego co lubią robić. Chcą już tylko na tym zarabiać, nic więcej. Do tego, nie mówię,że każdy, ale często zachowują się jak lepsi od innych, bo skończyli studia to wiedza więcej. No, nie prawda, bo czasami samouk potrafi zrobić piękniejsze rzeczy niż taka osoba po studiach.

  Do tego, nie uczą na studiach, a szkoda, że zarabianie na fanartach jest łamaniem prawa autorskiego i potem, jak ktoś zostanie na tym przyłapany, jest płacz, bo nie wiedział.

 3. Cześć! Dziękuję za ten artykuł, sporo mi wyjaśnił. Mam jednak pytanie, czy bez studiów można zostać grafikiem i znaleźć pracę w dużej firmie? Ile czasu muszę się uczyć, aby poznać podstawy grafiki i móc się starać o pracę na stanowisku grafika komputerowego?

  • Cieszę się, że artykuł się Tobie spodobał. Co do pytania – oczywiście, że możesz znaleźć pracę jako grafik komputerowy w dużej firmie bez studiów. W tym zawodzie liczy się doświadczenie, a nie dyplom ukończenia studiów. Co do pytania dotyczącego tego ile musisz się uczyć – jest to bardzo indywidualne. Wszystko zależy od tego jak szybko przyswoisz informacje oraz ile czasu dziennie poświęcisz na naukę. Myślę, że pół roku powinno wystarczyć, aby zacząć szukać pracy jako Junior Graphic Designer.

 4. Dzięki za zestawienie obowiązkowych lektur do poczytania. Szukałem ostatnio czegoś ciekawego o grafice komputerowej do poczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

  Zapisz się do Newslettera

  Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


  Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.