Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

20 września 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!

UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!

Coraz częściej wśród zawodów przyszłości i najbardziej rozchwytywanych specjalistów z branży IT znajdują się UX designer i UI designer. W związku z ogromnym postępem technologicznym, jaki można zaobserwować na przestrzeni kilku lat, pojawiło się wiele specjalizacji zawężających pracę projektantów graficznych do jednej dziedziny. Obecnie grafik nie jest już osobą „od wszystkiego”. Wynika to z faktu, że firmy IT stawiają nie tylko na estetyczny, spójny i nowoczesny wygląd tworzonych przez siebie stron WWW i aplikacji webowych, ale i na jak najlepsze doświadczenie użytkownika podczas korzystania z nich. W tym artykule wyjaśnimy, czym zajmuje się UX designer i UI designer.

User Experience vs. User Interface – rewolucja w projektowaniu interfejsów użytkownika

W związku z potężnym rozwojem nowych technologii pojawia się coraz więcej witryn internetowych i aplikacji na telefon, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi niemal na każdym kroku i w każdej dziedzinie życia. To z kolei prowadzi do dużej konkurencji, która nawzajem stara prześcignąć się i dać swoim klientom dokładnie to, czego potrzebują. Stąd też narodziła się dziedzina projektowania User Experience (UX), która zajmuje się badaniem przyzwyczajeń i zachowań użytkowników aplikacji i witryn internetowych oraz stawia na to, aby towarzyszyły temu jak najlepsze doświadczenia i pozytywne emocje. Odpowiada zatem, by projekt był maksymalnie prosty i intuicyjny w obsłudze oraz aby użytkownik nie natrafił na żadne problemy w trakcie korzystania z niego. Z kolei User Interface (UI) to dziedzina projektowania, która zajmuje się wszystkimi elementami interfejsu użytkownika, które pomagają mu wejść w interakcję ze stroną, aplikacją czy oprogramowaniem. Odpowiada za wszystkie wizualne komponenty, aby przyciągnąć uwagę użytkownika, zatrzymać go na witrynie lub aplikacji jak najdłużej i ułatwić mu korzystanie z nich.

Czym zajmuje się UX designer?

UX designer ma za zadanie tak zaprojektować stronę WWW czy aplikację webową, aby zapewnić użytkownikowi jak najlepsze doświadczenia. A zatem musi on doskonale rozumieć intencje, emocje i cele, jakie towarzyszą internaucie w trakcie korzystania ze strony lub aplikacji. Powinien także zastosować najlepsze rozwiązania technologiczne do danego projektu, a więc musi znać zalety i ograniczenia tych technologii np. inaczej zaprojektuje interfejs na urządzenia mobilne, a inaczej na desktop. Do jego zadań należy przede wszystkim:

A zatem UX designer musi stworzyć odpowiednią strukturę informacji, czyli tego, co użytkownik znajdzie na stronie głównej i jak będzie on poruszał się po witrynie. Przede wszystkim musi zaprojektować taki proces komunikacji z użytkownikiem, który będzie intuicyjny i łatwy w obsłudze, aby użytkownik bez problemu umiał poruszać się po witrynie lub aplikacji oraz od razu wiedział, czego może spodziewać się po wykonaniu konkretnej akcji. A zatem jego praca polega na łatwym i celowym przeprowadzeniu użytkownika po kolejnych elementach strony lub aplikacji i usunięciu z tej drogi wszelkich problemów, które mogłyby przyczynić się do tego, że internauta nie znajdzie na nich interesujących go informacji i bezpowrotnie je opuści.

Praca ta związana jest ze zbieranym danych i przenoszeniem ich na cele biznesowe produktu, makietowaniem i testowaniem, dlatego UX designer powinien znać: 

Czym zajmuje się UI designer?

Z kolei UI designer odpowiedzialny jest za wdrożenie projektu pod kątem wizualnym. Jego zadanie polega na ostylowaniu całego interfejsu strony WWW czy aplikacji webowej zaprojektowanej przez UX designera tak, aby były one estetyczne, przyciągały uwagę i ułatwiały poruszanie się po nich. A zatem odpowiada on za takie elementy, jak: 

UI designer musi posiadać dogłębną znajomość zagadnień związanych z projektowaniem graficznym, programów graficznych i trendów designerskich, a nierzadko także programowania. Dobrze dobrana grafika pozwala bowiem przyciągnąć uwagę użytkownika i wzbudzić jego zainteresowanie, a sama wizualna strona produktu powinna minimalizować wysiłek użytkownika w trakcie wyszukiwania przez niego informacji, czyli sprawić, żeby liczba wykonywanych czynności była jak najmniejsza

UI designer powinien posiadać wiedzę z zakresu:

Podsumowanie

Współczesne strony WWW i aplikacje webowe muszą być na tyle funkcjonalne i interesujące, a przy tym proste w obsłudze, aby na dłużej przykuwały uwagę użytkownika i pomogły mu w maksymalnie krótkim czasie odnaleźć to, czego szuka. W związku z tym zawód tradycyjnego grafika „od wszystkiego” coraz częściej zostaje podzielony na specjalizacje.

UX designer odpowiada za stworzenie interfejsu użytkownika, który ułatwi mu korzystanie z produktu oraz zapewni mu jak najlepsze doświadczenia i wzbudzi pozytywne emocje. Z kolei UI designer ma za zadanie przełożyć koncepcje UX na wizualną stronę produktu, która wzbudzi zainteresowanie użytkownika, wskaże mu, gdzie znajduje się na witrynie oraz czego może spodziewać się po wykonaniu danej akcji. Niemniej jednak UX designer i UI designer powinni ze sobą ściśle współpracować, dzięki czemu razem zbudują produkt, który w 100% odpowie na potrzeby klienta i pozwoli mu cieszyć się korzystaniem z niego.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 1)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw
30 listopada 2022 0 komentarzy

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw

Wordpress 6.1 to kolejna z aktualizacji najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią. Postanowiłem sprawdzić, co się zmienia w stosunku do poprzednich wersji. Sprawdź, czego można […]

Czytaj dalej
Adobe Photoshop 2023 – co nowego?
30 października 2022 0 komentarzy

Adobe Photoshop 2023 – co nowego?

W październiku 2022 roku premierę miała nowa wersja programu Adobe Photoshop, która została opatrzona numerem 24.0. Co nowego pojawiło się w programie? Sprawdźmy! Ulepszony mechanizm […]

Czytaj dalej
UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!
20 września 2022 0 komentarzy

UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!

Coraz częściej wśród zawodów przyszłości i najbardziej rozchwytywanych specjalistów z branży IT znajdują się UX designer i UI designer. W związku z ogromnym postępem technologicznym, jaki można […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.