Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

29 sierpnia 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Photoshop czy GIMP? Jaki program graficzny będzie najlepszy dla Ciebie?

Photoshop czy GIMP? Jaki program graficzny będzie najlepszy dla Ciebie?

W erze cyfrowej to obraz rządzi i kreuje rzeczywistość. Firmy i agencje interaktywne bazują na profesjonalnie wykonanych fotografiach i grafikach, które przyciągają uwagę odbiorców soczystością barw i zaskakującym fotomontażem, a w popularnych social media osoby prywatne dzielą się wykonanymi przez siebie zdjęciami, walcząc o lajki. 

Najpopularniejszym oprogramowaniem do cyfrowej obróbki zdjęć i tworzenia grafiki rastrowej od dziesięcioleci jest Photoshop, o którym słyszał prawie każdy. Niemniej jednak można z niego korzystać na płatnej licencji, dlatego osoby, które amatorsko zajmują się obróbką zdjęć na własny użytek lub też dopiero zaczynają przygodę z grafiką, mają do wyboru wiele bezpłatnych alternatywach, z których najbardziej znany jest GIMP. W tym artykule przedstawimy zalety i wady każdego z narzędzi i podpowiemy Ci, które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Photoshop – najpopularniejsze narzędzie ze stajni Adobe

Photoshop to profesjonalne narzędzie służące do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 1990 roku z przeznaczeniem na system MacOS, z kolei wersja z 1993 roku dostępna była także dla Windows. Program posiada bardzo rozbudowany, intuicyjny interfejs oraz praktycznie nieograniczone możliwości, gdyż stale jest unowocześniany przez światowej klasy zespół inżynierów i programistów. Photoshop należy do popularnego pakietu Creative Cloud, dlatego doskonale współpracuje z innymi produktami Adobe, takimi jak: Illustrator, InDesign czy Lightroom. Pozwala także na projektowanie obrazów 3D oraz świetnie radzi sobie z obsługą przestrzeni barw CMYK. Umożliwia także przetwarzanie zdjęć w formacie RAW, dzięki programowi Adobe Camera Raw, przez co stanowi niezastąpione narzędzie dla profesjonalnych fotografów.

Photoshop posiada wbudowany samouczek, który pomaga zapoznać się z obsługą programu, a także szablony Adobe Stock, które pozwalają na szybkie tworzenie ciekawych projektów. Ponadto zawiera wiele inteligentnych narzędzi służących do zaznaczania, przekształcania, rozjaśniania, przyciemniania, kadrowania czy usuwania elementów obrazu, a także mnóstwo inteligentnych filtrów.

Photoshop — zalety: 

Photoshop — wady:

Czy Photoshop jest dla Ciebie?

Photoshop to zdecydowanie niezastąpione narzędzie dla zawodowych fotografów, grafików komputerowych czy web developrów, dlatego korzystają z niego małe i duże agencje interaktywne. Przez dziesięciolecia wyrobił sobie renomę i pozycję lidera na rynku, jeśli chodzi o tworzenie i obróbkę grafiki rastrowej, dlatego korzystanie z niego świadczy o profesjonalizmie każdego freelancera lub firmy. Dodatkowo wielu klientów dostarcza pliki właśnie w formacie PSD, z którym nie zawsze może sobie poradzić GIMP. Pamiętaj jednak, że Photoshop to płatne oprogramowanie, dlatego, zanim zdecydujesz się na wykupienie licencji, zastanów się, do czego będzie Ci potrzebne to narzędzie i czy jest to dla Ciebie opłacalna inwestycja.  

GIMP – idealna alternatywa dla Photoshopa

GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program) to otwartoźródłowy darmowy program do edycji i obróbki grafiki rastrowej. Prace nad nim rozpoczęły się już w 1995 roku, a światło dzienne ujrzał rok później jako narzędzie przeznaczone dla systemu Linux. Dziś obsługuje także system Windows i MacOS oraz stanowi najbardziej popularną alternatywę dla Photoshopa. GIMP posiada szereg inteligentnych narzędzi, takich jak: zaznaczanie, wypełnianie, różdżka, powiększanie, klonowanie, skalowanie, lasso czy ołówek, które pozwalają tworzyć i obrabiać grafikę rastrową. Także i nad nim nieustannie pracuje wiele specjalistów z branży, dzięki czemu jego możliwości są stale rozszerzane i rozbudowywane za pomocą wtyczek. Obsługuje wiele formatów m.in.: JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, jednak może mieć problemy z otwieraniem plików PSD.

To sprytne narzędzie pozwala na pracę na warstwach i kanałach oraz doskonale obsługuje kanał alfa obrazu. Co więcej, dzięki wtyczce GIMP Animation Package umożliwia tworzenie od podstaw i edycję animacji. Zawiera także szereg inteligentnych narzędzi do retuszowania zdjęć oraz inteligentne filtry. I choć GIMP nie jest tak rozbudowany, jak Photoshop to właśnie w tym może tkwić jego siła. 

GIMP — zalety:

GIMP — wady:

Czy GIMP jest dla Ciebie?

GIMP to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują narzędzi do edycji i obróbki zdjęć na użytek własny. Niemniej jednak z racji tego, że udostępnia wiele funkcjonalności bardzo podobnych do Photoshopa, a przy tym jest darmowy, korzystają z niego także freelancerzy i mniejsze agencje interaktywne, a także posiadacze oprogramowania LINUX. GIMP to także najlepsze narzędzie, aby zacząć przygodę z grafiką komputerową, a dopiero potem przejść na produkt ze stajni Adobe.

Podsumowanie

Zarówno Photoshop, jak i GIMP posiadają swoje zalety i wady. Są to w pełni wydajne programy do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, które udostępniają szereg inteligentnych narzędzi oraz mnóstwo dodatków rozszerzających ich możliwości. Photoshop dostępy jest jedynie w wersji płatnej i  nie obsługuje systemu LINUX, jednak jego możliwości są niemal nieograniczone, dlatego też korzystają z niego profesjonalni graficy, webmasterzy, web developerzy i fotografowie. Z kolei GIMP jest nieco mniej rozbudowany, ale równie funkcjonalny, a przy tym jest w pełni darmowy i obsługuje wszystkie systemy operacyjne. To, czy wybierzesz narzędzie do edycji i obróbki grafiki rastrowej Photoshop, czy GIMP, tak naprawdę zależy jednie od Twoich możliwości finansowych, a także od tego, czy poważnie myślisz o karierze jako grafik lub fotograf.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 1)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.