4 lutego 2022 0 komentarzy
Zapewne wielu z Was spotkało się już z terminem DPI. Co dokładnie oznacza i w jaki sposób stosować go w praktyce? O wszystkim dowiecie się w artykule.
DPI (dots per inch – punkty na cal), to termin oznaczający ilość punktów na cal. Zarówno nazwa, jak i miara pochodzą z krajów anglosaskich, a w dosłownym tłumaczeniu wcześniej wspomniane punkty, to po prostu kropki (ang. dots) lub linie. Miara bardzo dobrze przyjęła się w Polsce i znalazła zastosowanie w terminologii związanej z projektowaniem graficznym, aparatami cyfrowymi, drukarkami, monitorami, czy miarą rozdzielczości ploterów, drukarek i naświetlarek. Jest to także potoczny zamiennik dla terminu PPI (pixels per inch – piksele na cal), który jest miarą rozdzielczości obrazów rastrowych, czyli zdjęć.
Zobacz także: Strona typu onepage – „za” i „przeciw”
Kolejnym parametrem związanym z jakością obrazu jest LPI (lines per inch – linie na cal), czyli miara liniatury rastra. Jest to jedna z najważniejszych właściwości w poligrafii, którą stosuje się do zmiany obrazu tonalnego na rastrowy. Im wyższa liniatura, tym więcej kropek rastra, a więc lepszej jakości obraz o większej ilości szczegółów. Jednak w tej kwestii warto zachować umiar. Jeżeli liniatura będzie zbyt wysoka, to istnieje ryzyko, że najmniejsze elementy rastra nie ulegną reprodukcji, co spowoduje niewydrukowanie jasnych tonów oraz zalanie większych punktów rastra do jednej plamy. Zmniejszy to znacząco ilość szczegółów w ciemnych tonach. Obecnie standardowym wyborem jest liniatura na poziomie 175 LPI, natomiast 150 LPI jest absolutnie minimalną wartością dla dobrej jakości druku.
Co ciekawe, słynne 300 DPI, które jest najbardziej popularnym formatem zapisywania plików cyfrowych odpowiada liniaturze 150 LPI, a 350 DPI jest wynikiem odpowiadającym liniaturze 175 LPI.
Termin DPI jest także dobrze znany fanom gier komputerowych, bowiem pojęcie to obrazuje ruch myszy komputerowej na cal, a więc jest miarą prędkości tego urządzenia. Zazwyczaj myszy do gier wyposażone są w dodatkowy przycisk, który pozwala usprawnić proces konfiguracji prędkości akcesorium. Zdarza się również, że można to sprawnie zrobić z pomocą przeznaczonego do tego celu oprogramowania. Jeżeli chcesz skonfigurować zwykłą mysz, możesz to zrobić w ustawieniach komputera, przesuwając suwak na odpowiadający Ci poziom prędkości.
Teraz już wiecie jak dobrać DPI oraz co kryje w sobie ten termin. Znajomość prawidłowego stosowania wyżej wymienionych parametrów znacząco ułatwi Wam proces projektowania i pozwali tworzyć dobrej jakości pliki o wysokiej rozdzielczości.
Ilustracja w nagłówku: @yamonstro
najnowsze artykuły
W dzisiejszych czasach telefony komórkowe stały się naszym podstawowym narzędziem. Używamy ich do wszystkiego: od kontaktu z innymi, przez zakupy, po surfowanie po internecie. Z […]
Czytaj dalejW dobie cyfryzacji, kiedy nasza aktywność w dużej mierze przeniosła się do świata online, ochrona danych staje się rzeczą nadrzędną. Każda strona internetowa, niezależnie od […]
Czytaj dalejTechnologie no-code i low-code zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy, szczególnie te mniejsze, podchodzą do tworzenia i wdrażania rozwiązań technologicznych. Te innowacyjne podejścia, oparte na platformach, […]
Czytaj dalejSocial media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.