Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

4 lutego 2022 0 komentarzy

Jak dobrać DPI? Przykłady najpopularniejszych rozdzielczości

Zapewne wielu z Was spotkało się już z terminem DPI. Co dokładnie oznacza i w jaki sposób stosować go w praktyce? O wszystkim dowiecie się w artykule.

Jak dobrać DPI? Przykłady najpopularniejszych rozdzielczości

Co to jest DPI, PPI i LPI? Podstawowe parametry rozdzielczości obrazu

DPI (dots per inch – punkty na cal), to termin oznaczający ilość punktów na cal. Zarówno nazwa, jak i miara pochodzą z krajów anglosaskich, a w dosłownym tłumaczeniu wcześniej wspomniane punkty, to po prostu kropki (ang. dots) lub linie. Miara bardzo dobrze przyjęła się w Polsce i znalazła zastosowanie w terminologii związanej z projektowaniem graficznym, aparatami cyfrowymi, drukarkami, monitorami, czy miarą rozdzielczości ploterów, drukarek i naświetlarek. Jest to także potoczny zamiennik  dla terminu PPI (pixels per inch – piksele na cal), który jest miarą rozdzielczości obrazów rastrowych, czyli zdjęć. 

Zobacz także: Strona typu onepage – „za” i „przeciw”

Kolejnym parametrem związanym z jakością obrazu jest LPI (lines per inch – linie na cal), czyli miara liniatury rastra. Jest to jedna z najważniejszych właściwości w poligrafii, którą stosuje się do zmiany obrazu tonalnego na rastrowy. Im wyższa liniatura, tym więcej kropek rastra, a więc lepszej jakości obraz o większej ilości szczegółów. Jednak w tej kwestii warto zachować umiar. Jeżeli liniatura będzie zbyt wysoka, to istnieje ryzyko, że najmniejsze elementy rastra nie ulegną reprodukcji, co spowoduje niewydrukowanie jasnych tonów oraz zalanie większych punktów rastra do jednej plamy. Zmniejszy to znacząco ilość szczegółów w ciemnych tonach. Obecnie standardowym wyborem jest liniatura na poziomie 175 LPI, natomiast 150 LPI jest absolutnie minimalną wartością dla dobrej jakości druku.

Co ciekawe, słynne 300 DPI, które jest najbardziej popularnym formatem zapisywania plików cyfrowych odpowiada liniaturze 150 LPI, a 350 DPI jest wynikiem odpowiadającym liniaturze 175 LPI. 

Jak dobrać DPI? Przykłady stosowania najpopularniejszych rozdzielczości w projektowaniu graficznym:

Jak dobrać DPI? Przykłady najpopularniejszych rozdzielczości
50 dpi
Jak dobrać DPI? Przykłady najpopularniejszych rozdzielczości
100 dpi
Jak dobrać DPI? Przykłady najpopularniejszych rozdzielczości
350 dpi

Termin DPI jest także dobrze znany fanom gier komputerowych, bowiem pojęcie to obrazuje ruch myszy komputerowej na cal, a więc jest miarą prędkości tego urządzenia. Zazwyczaj myszy do gier wyposażone są w dodatkowy przycisk, który pozwala usprawnić proces konfiguracji prędkości akcesorium. Zdarza się również, że można to sprawnie zrobić z pomocą przeznaczonego do tego celu oprogramowania. Jeżeli chcesz skonfigurować zwykłą mysz, możesz to zrobić w ustawieniach komputera, przesuwając suwak na odpowiadający Ci poziom prędkości.

Teraz już wiecie jak dobrać DPI oraz co kryje w sobie ten termin. Znajomość prawidłowego stosowania wyżej wymienionych parametrów znacząco ułatwi Wam proces projektowania i pozwali tworzyć dobrej jakości pliki o wysokiej rozdzielczości.

Oceń artykuł:
5/5 - (3 votes)

Tagi:

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Grafik komputerowy i copywriterka. Współpracujemy od 2020 roku.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Motyw Divi — wady i zalety
3 maja 2022 0 komentarzy

Motyw Divi — wady i zalety

Jakie narzędzie, które umożliwiłoby stworzenie nowoczesnej, eleganckiej i płynnie działającej witryny internetowej wybrać? To pytanie, które zadają sobie zarówno osoby prywatne, jak i zawodowi projektanci […]

Czytaj dalej
Kim jest webmaster?
19 kwietnia 2022 1 komentarz

Kim jest webmaster?

Każda nowoczesna firma musi być obecna w Internecie, aby mogła rozwijać się i zwiększać swoje zyski. Samo posiadanie social media nie wystarczy, aby wygrać z […]

Czytaj dalej
Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?
9 kwietnia 2022 0 komentarzy

Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

Współcześnie zawód grafika kojarzy się z tworzeniem grafiki za pomocą nowoczesnych narządzi cyfrowych. Umiejętność pracy z komputerem i tworzenia pięknych obrazów, wywołujących u odbiorcy określone emocje, […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.