Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

29 kwietnia 2021 0 komentarzy

Prawo autorskie w pracy grafika komputerowego

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie to wzrokowcy. Oznacza to, że lepiej zapamiętują rzeczy wizualne, takie jak zdjęcia, grafiki, rysunki czy wykresy. Dlatego, podczas tworzenia strony www, bloga czy innej platformy niekiedy borykają się z problemem związanym z poszukiwaniem grafik, jeśli sami nie są uzdolnieni artystycznie. Nie każdy jednak wie, że wszystkie grafiki chroni prawo autorskie.

Prawo autorskie w pracy grafika komputerowego

Ludzie często zastanawiają się jaką grafikę wybrać i skąd? Wiele osób, wybierając grafiki lub prace graficzne, nie zdaje sobie sprawy, że mogą łamać prawo autorskie, w myśl zasady: Co jest w internecie, mogę to sobie wziąć. Niestety, to tak nie działa. Wszystko, co pojawia się w sieci, objęte jest prawami autorskimi. Jednak jest coś takiego, jak licencja pozwalająca na niekomercyjne, darmowe wykorzystanie grafik. 

Prawo autorskie: licencja, co to jest?

Licencja ma swoje miejsce w prawie własności intelektualnej i publicznym prawie gospodarczym. Zezwala na upoważnienie do korzystania z cudzej własności (prawo własności intelektualnej) i jest to instrument służący do reglamentowania działalności gospodarczej (publiczne prawo gospodarcze). My jednak skupimy się na licencji związanej z prawem własności intelektualnej.

Rodzaje licencji

Ostatnia licencja, jest najlepszą i najbardziej popularną ze wszystkich, ponieważ to autor określa, na jakich warunkach udziela licencji:

Prawo Autorskie

Istotną kwestią jest także prawo autorskie. Warto zaznajomić się z definicją, aby nie mieć później problemów ze złamaniem prawa. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może robić coś nie tak. Nie zawsze jest to celowe działanie. Większość wypadków związanych z łamaniem prawa autorskiego, wynika zwyczajnie z niewiedzy, dlatego istotne jest, jak w przypadku licencji, zapamiętać czym jest prawo autorskie:

Według definicji pochodzącej z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku, przedmiot prawa autorskiego to:

[…] każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). 

Ustawa o prawie autorskim

Prawo autorskie w pracy grafika. Jak korzystać z banków zdjęć?

Najpopularniejsze banki darmowych grafik, z którymi jako twórcy możemy nawiązać współpracę to: Unsplash i Pixabay. Obydwie platformy udostępniają grafiki do użytku niekomercyjnego i komercyjnego, jednak na określonych warunkach zawartych w licencji m.in zabrania się sprzedawania grafik na płatnych bankach grafik.

Z kolei najbardziej popularne banki płatnych grafik to :Istockphoto, Shutterstock oraz Stock.adobe. Licencja zależna jest, w dużej mierze od tego, jaki plan zamierzamy wykupić. Często jest tak, że takowe pakiety, zawierają konkretne możliwości, związane z udzieleniem licencji. Oczywiście, im wyższa kwota, tym mamy więcej możliwości.

Jaką grafikę wybrać: darmową czy płatną?

Odpowiedź, na powyższe pytania wcale trudna nie jest. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy i jak bardzo zależy nam na konkretnych grafikach. Czasami okazuje się, że te darmowe, pomimo wielu ograniczeń, mogą okazać się zdecydowanie lepsze. Jakim cudem? Ponieważ, bywa często tak, że wykup planów obejmuje miesięczny koszt, a nawet półroczny czy roczny.

Czytaj także: Jak zostać grafikiem komputerowym?

Na pewno, wybierając darmowe grafiki, pamiętajcie, aby nie zapomnieć o dodaniu imienia i nazwiska, tudzież pseudonimu jej twórcy, a jeśli macie sposobność, zawsze w ramach podziękowania możecie podarować twórcy skromną dotację.

Oceń artykuł:
5/5 - (3 votes)
Autor artykułu:
Copywriter i fotograf. Współpracujemy od 2021 roku.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

5 przykładów ponadczasowych logo
15 października 2021 0 komentarzy

5 przykładów ponadczasowych logo

Dobre logo to absolutny „must have” każdej marki. Tylko co właściwie znaczy „dobre logo”? Jaki powinien być trafiony projekt znaku, w jaki sposób wpisywać się […]

Czytaj dalej
Gdzie studiować grafikę – oferta polskich uczelni w roku akademickim 2021/2022
3 października 2021 0 komentarzy

Gdzie studiować grafikę – oferta polskich uczelni w roku akademickim 2021/2022

Dzięki nauce na dedykowanym kierunku nie tylko nauczysz się obsługi niezbędnego oprogramowania, ale zdobędziesz też kompetencje ułatwiające realizowanie zadań i pracę w zespole. Gdzie studiować […]

Czytaj dalej
Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15
17 września 2021 0 komentarzy

Darmowe wtyczki WordPress – TOP 15

Darmowe wtyczki WordPress to coś, co wyróżnia ten system na tle innych CMS-ów. W wersji podstawowej (bez wtyczek) jest on dość prosty i ograniczony, lecz […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.