Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

26 czerwca 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sketch, Figma, Adobe XD, czyli najlepsze narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika

Jeszcze kilka lat temu, zanim powstała strona WWW lub aplikacja webowa designerzy projektowali ich interfejs, używając popularnego programu ze stajni Adobe, jakim jest Photoshop. Rozwiązanie to było zdecydowanie lepsze niż zakodowanie projektu, ponieważ klient mógł zobaczyć wizualizacje poszczególnych widoków, zanim na dobre zaczął się czasochłonny proces ich tworzenia. Jednak dziś designerzy i web develperzy dysponują o wiele bardziej zaawansowanymi narzędziami, które znacznie ułatwiają im pracę.

Sketch, Figma, Adobe XD, czyli najlepsze narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika

Programy do projektowania UI/UX i prototypownia, jak FigmaSketch czy Adobe XD, cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój prosty interfejs, małą wagę i wysoką interaktywność, która pozwala zobaczyć, jak dany element projektu zachowa się po wykonaniu konkretnej akcji. Dodatkowo programy te pozwalają wygenerować gotowy kod, zamiast tworzyć go od zera, co znacznie przyspiesza cały proces tworzenia produktu.

Zobacz także: Czy grafik komputerowy musi umieć rysować?

SKETCH

Sketch to profesjonalne narzędzie do szybkiego i łatwego tworzenia interfejsu użytkownika, które w 2010 roku ucieszyło miliony designerów i developerów na całym świecie. To, co odróżnia go od Photoshopa to jego minimalizm – udostępnia jedynie takie rozwiązania, które zostały specjalnie stworzone z myślą o graficznym projektowaniu interfejsów, podczas gdy Photoshop udostępnia setki funkcjonalności, z których tak naprawdę jedynie nieznaczna część była wykorzystywana. Sketch jest  niezwykle intuicyjny, ładuje się bardzo szybko oraz nie obciąża komputera. Podstawową wadą narzędzia jest fakt, że można go zainstalować jedynie na systemie operacyjnym MacOS. Niemniej jednak Sketch jest ceniony przez designerów m.in. za:

Figma

Podstawową zaletą narzędzia do projektowania interfejsów użytkownika Figma jest fakt, że dostępne jest w formie aplikacji, która działa w przeglądarce internetowej. A zatem uniezależnia designerów od systemu operacyjnego, na którym pracują. Narzędzie to powstało w 2016 roku i choć posiada bardzo uproszczony interfejs, to zawiera wiele ciekawych funkcjonalności. Przede wszystkim udostępnia rozbudowane opcje gridów, dzięki czemu designerzy mogą tworzyć własne niestandardowe siatki układów poszczególnych sekcji projektu. 

Automatycznie przeprowadza też aktualizacje widoków po wprowadzonych do nich zmianach oraz generuje linki do projektów, które można udostępniać zarówno współpracownikom, jak i klientom, aby mogli oni zobaczyć, jak witryna lub aplikacja będzie wyglądała i działała po wdrożeniu. Dodatkowo Figma korzysta z bardzo funkcjonalnego narzędzia tzw. vector networks, które działa jak lepsza wersja pen tool, pozwalając w szybki i łatwy sposób tworzyć niestandardowe grafiki wektorowe. Dlatego też miliony użytkowników pokochało program Figma, który:

źródło: Adobe XD

Adobe XD

Najmłodsze narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika to Adobe XD, które ujrzało światło dzienne w 2017 roku. Pochodzi ze stajni Adobe, dzięki czemu doskonale współpracuje z innym popularnymi programami do projektowania graficznego, jakimi są Photoshop czy Illustartor. Taka kompatybilność pozwala na łatwy transfer obrazów z tych programów, a wszystkie zmiany wprowadzone w ich dokumentach są automatyczne zapisywane w makietach stron czy aplikacji, które te obrazy zawierają. Dodatkowo Adobe XD jest programem zawartym w pakcie Creative Cloud i jest na tyle prosty i intuicyjny, że — w przypadku znajomości innych produktów Adobe — nie wymaga dużo nauki. Narzędzie pozwala na makietowanie i projektowanie interfejsu dokładnie tak, jak będzie to widział użytkownik, a jego interaktywność stoi na bardzo wysokim poziomie. Największe zalety Adobe XD to m.in.:

Narzędzia do tworzenia interfejsu użytkownika: Sketch, Figma i Adobe XD posiadają swoje zalety i wady, niemniej jednak wszystkie z nich znacznie usprawniają pracę designerów i web developerów. Pozwalają na tworzenie profesjonalnych projektów oraz projektowanie tak, jak widzi to przyszły użytkownik. Zdecydowanie też wypływają na projektowanie zgodne z zasadami UX, a zatem pozwalają osiągnąć jak najlepsze doświadczenie użytkownika w trakcie korzystania z gotowej strony WWW lub aplikacji webowej.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 1)

Tagi: ,

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw
30 listopada 2022 0 komentarzy

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw

Wordpress 6.1 to kolejna z aktualizacji najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią. Postanowiłem sprawdzić, co się zmienia w stosunku do poprzednich wersji. Sprawdź, czego można […]

Czytaj dalej
Adobe Photoshop 2023 – co nowego?
30 października 2022 0 komentarzy

Adobe Photoshop 2023 – co nowego?

W październiku 2022 roku premierę miała nowa wersja programu Adobe Photoshop, która została opatrzona numerem 24.0. Co nowego pojawiło się w programie? Sprawdźmy! Ulepszony mechanizm […]

Czytaj dalej
UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!
20 września 2022 0 komentarzy

UX designer vs. UI designer. Poznaj różnicę między najpopularniejszymi zawodami w branży IT!

Coraz częściej wśród zawodów przyszłości i najbardziej rozchwytywanych specjalistów z branży IT znajdują się UX designer i UI designer. W związku z ogromnym postępem technologicznym, jaki można […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

    Zapisz się do Newslettera

    Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


    Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.