Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

7 stycznia 2022 1 komentarz

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami

Sposób przedstawienia treści jest tak samo istotny jak sama treść. Właśnie dlatego podczas pracy nad warstwą wizualną materiałów cyfrowych i drukowanych nie można zapomnieć o wyborze odpowiednich fontów, które będą nie tylko wyglądały estetycznie, czytelnie i profesjonalnie, ale też zostaną dopasowane do specyfiki projektu. 


Zobacz także: 5 przykładów ponadczasowych logo


Fonty? Koniecznie z polskimi znakami!

Typografia odgrywa bardzo ważną rolę przy projektowaniu stron internetowych i materiałów do druku. Graficy mają do dyspozycji tysiące krojów: szeryfowe, bezszeryfowe, proste, ozdobne, imitujące odręczne pismo… Jednak jest co najmniej jedno „ale”: to, że jakiś font świetnie wygląda, o niczym jeszcze nie świadczy. Wyobraź sobie, jakie wrażenie zrobi na odwiedzających Twoja strona www, jeśli zdecydujesz się użyć na niej idealnego fontu… bez polskich znaków. 

Jeśli przygotowujesz projekt dla klienta działającego na polskim rynku, wyświetlanie ogonków nad „a” i „e”, kropek nad „z” czy kresek nad „c”, „n”, „o”, „s” i „z” w tekście będzie absolutną podstawą. Poniżej przedstawiam kilkanaście najpopularniejszych fontów zawierających rodzime znaki diakrytyczne. 

Najpopularniejsze fonty bezszeryfowe z polskimi znakami

Znaki w fontach bezszeryfowych nie mają ozdobników, a ich końcówki są zupełnie proste. Oto kilka przykładów

 1. Calibri

Domyślny font w pakietach Microsoft Office 2007 i nowszych, który powstał z myślą o bezproblemowym odczytywaniu go z ekranu komputera i został zoptymalizowany właśnie pod tym kątem.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Futura

Powstał w latach 20. XX wieku i do dziś pozostaje najczęściej kopiowanym krojem pisma na świecie. Ten minimalistyczny, modernistyczny zestaw czcionek opiera się na geometrycznych kształtach okręgu, trójkąta i kwadratu.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Helvetica

Font stanowił inspirację dla powstania czcionki Arial. W latach 60. XX wieku zaprojektował go Szwajcar Max Miedinger (sama nazwa nawiązuje zresztą do historycznej nazwy Szwajcarii – Helwecji). Jest dostępny w wielu długościach i szerokościach. Facebook korzysta z niego jako z fontu bazowego.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Neue Helvetica

Unowocześniona wersja klasycznej Helvetici, szczególnie często wykorzystywana przy projektach cyfrowych.

 1. Open Sans 

Prosty i bardzo czytelny font autorstwa Steve’a Mattesona (twórcy fontu Droid Sans) bardzo często goszczący na stronach internetowych. 

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. FF DIN

Na koniec coś dla entuzjastów nowoczesnych fontów charakteryzujących się prostym, smukłym krojem. FF Din jest dostępny w pięciu grubościach i dwóch szerokościach, wraz ze znakami rozszerzonymi. 

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami

Najpopularniejsze fonty szeryfowe z polskimi znakami

Z punktu widzenia atrakcyjności tekstu ważnym elementem jest tzw. parowanie fontów, czyli jednoczesne zastosowanie w projekcie fontu bezszeryfowego i szeryfowego. Bo czcionki szeryfowe, wbrew przekonaniu wielu osób, wcale nie muszą być mało czytelne. Poniżej znajdziesz na to kilka dowodów. 

 1. Clarendon

Ten historyczny font powstał w Wielkiej Brytanii w 1845 roku i był wzorowany na ręcznym piśmie łacińskim. Z powodzeniem używa się go do dziś w odrobinę innej formie, zmienionej w latach 50. XX wieku. 

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Antykwa Polska (Antykwa Półtawskiego)

Nazywano ją „polskim krojem narodowym”, ponieważ powstała specjalnie z myślą o języku polskim i występujących w nim znakach diakrytycznych.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Accuratist

Nieco kanciaste krawędzie znaków sprawiają, że ten font doskonale nadaje się do zastosowania w projektach o tematyce technicznej. 

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Almendra

To „pewniak” przy projektowaniu materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką historyczną. Jednoznacznie kojarzy się ze starymi dokumentami czy kronikami.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami
 1. Garamond

Mówi się, że to font „w dobrym, starym stylu”, który jest jednocześnie uznawany za najbardziej czytelny font szeryfowy. Często wykorzystuje się go w gazetach i książkach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1984 roku jedna z odmian kroju Garamond została przejęta przez Apple i zyskała nazwę Apple Garamond.

Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami

Licencja i prawa autorskie – jak używać fontów legalnie? 

Wielu autorów udostępnia zaprojektowane przez siebie kroje pisma zupełnie za darmo. Pamiętaj jednak, że zgodnie z prawem font jest własnością intelektualną i w związku z tym chroni go prawo autorskie. Przed skorzystaniem z danego fontu:

Dlaczego to takie ważne? Bo łatwo coś przeoczyć. Przykładowa licencja do użytkowania fontu na komputerze nie musi obejmować wykorzystania go na stronie internetowej lub udostępniania w produkcie mającym postać fizyczną. Może też umożliwić zainstalowanie fontu na serwerze, ale nie zezwalać przy tym na pobranie go z niego.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 3)

Tagi: ,

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Ścieżka kariery dla animatorów 3D zaczyna się w Drimagine!
2 sierpnia 2022 0 komentarzy

Ścieżka kariery dla animatorów 3D zaczyna się w Drimagine!

W czasach, kiedy większość branż, tematów i projektów przenosi się do Internetu, specjaliści zajmujący się kwestiami wizualnymi zyskują zupełnie nowe możliwości do rozwoju. Mają szansę […]

Czytaj dalej
Opieka nad stroną firmową. 8 korzyści, dla których warto powierzyć ją profesjonalnej agencji interaktywnej
17 lipca 2022 0 komentarzy

Opieka nad stroną firmową. 8 korzyści, dla których warto powierzyć ją profesjonalnej agencji interaktywnej

Strona internetowa stanowi wizytówkę każdej firmy — kreuje jej wizerunek w Internecie, pokazuje jej profesjonalizm i renomę, a także generuje ruch, przez co zwiększa sprzedaż. Pozwala […]

Czytaj dalej
Sketch, Figma, Adobe XD, czyli najlepsze narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika
26 czerwca 2022 0 komentarzy

Sketch, Figma, Adobe XD, czyli najlepsze narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika

Programy do projektowania UI/UX i prototypownia, jak Figma, Sketch czy Adobe XD, cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój prosty interfejs, małą wagę i wysoką interaktywność, która pozwala zobaczyć, jak […]

Czytaj dalej

Jedna odpowiedź do “Najpopularniejsze fonty z polskimi znakami”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.

  Zapisz się do Newslettera

  Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zlecenie!


  Planujesz stworzenie strony www lub rebranding logo? A może interesujesz się grafiką i designem? Zapisz się do mojego newslettera i odbierz 10% zniżki pierwsze zlecenie.