Sposób przedstawienia treści jest tak samo istotny jak sama treść. Właśnie dlatego podczas pracy nad warstwą wizualną materiałów cyfrowych i drukowanych nie można zapomnieć o wyborze odpowiednich fontów, które będą nie tylko wyglądały estetycznie, czytelnie i profesjonalnie, ale też zostaną dopasowane do specyfiki projektu.
Zobacz także: 5 przykładów ponadczasowych logo
Typografia odgrywa bardzo ważną rolę przy projektowaniu stron internetowych i materiałów do druku. Graficy mają do dyspozycji tysiące krojów: szeryfowe, bezszeryfowe, proste, ozdobne, imitujące odręczne pismo… Jednak jest co najmniej jedno „ale”: to, że jakiś font świetnie wygląda, o niczym jeszcze nie świadczy. Wyobraź sobie, jakie wrażenie zrobi na odwiedzających Twoja strona www, jeśli zdecydujesz się użyć na niej idealnego fontu… bez polskich znaków.
Jeśli przygotowujesz projekt dla klienta działającego na polskim rynku, wyświetlanie ogonków nad „a” i „e”, kropek nad „z” czy kresek nad „c”, „n”, „o”, „s” i „z” w tekście będzie absolutną podstawą. Poniżej przedstawiam kilkanaście najpopularniejszych fontów zawierających rodzime znaki diakrytyczne.
Znaki w fontach bezszeryfowych nie mają ozdobników, a ich końcówki są zupełnie proste. Oto kilka przykładów
Domyślny font w pakietach Microsoft Office 2007 i nowszych, który powstał z myślą o bezproblemowym odczytywaniu go z ekranu komputera i został zoptymalizowany właśnie pod tym kątem.
Powstał w latach 20. XX wieku i do dziś pozostaje najczęściej kopiowanym krojem pisma na świecie. Ten minimalistyczny, modernistyczny zestaw czcionek opiera się na geometrycznych kształtach okręgu, trójkąta i kwadratu.
Font stanowił inspirację dla powstania czcionki Arial. W latach 60. XX wieku zaprojektował go Szwajcar Max Miedinger (sama nazwa nawiązuje zresztą do historycznej nazwy Szwajcarii – Helwecji). Jest dostępny w wielu długościach i szerokościach. Facebook korzysta z niego jako z fontu bazowego.
Unowocześniona wersja klasycznej Helvetici, szczególnie często wykorzystywana przy projektach cyfrowych.
Prosty i bardzo czytelny font autorstwa Steve’a Mattesona (twórcy fontu Droid Sans) bardzo często goszczący na stronach internetowych.
Na koniec coś dla entuzjastów nowoczesnych fontów charakteryzujących się prostym, smukłym krojem. FF Din jest dostępny w pięciu grubościach i dwóch szerokościach, wraz ze znakami rozszerzonymi.
Z punktu widzenia atrakcyjności tekstu ważnym elementem jest tzw. parowanie fontów, czyli jednoczesne zastosowanie w projekcie fontu bezszeryfowego i szeryfowego. Bo czcionki szeryfowe, wbrew przekonaniu wielu osób, wcale nie muszą być mało czytelne. Poniżej znajdziesz na to kilka dowodów.
Ten historyczny font powstał w Wielkiej Brytanii w 1845 roku i był wzorowany na ręcznym piśmie łacińskim. Z powodzeniem używa się go do dziś w odrobinę innej formie, zmienionej w latach 50. XX wieku.
Nazywano ją „polskim krojem narodowym”, ponieważ powstała specjalnie z myślą o języku polskim i występujących w nim znakach diakrytycznych.
Nieco kanciaste krawędzie znaków sprawiają, że ten font doskonale nadaje się do zastosowania w projektach o tematyce technicznej.
To „pewniak” przy projektowaniu materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką historyczną. Jednoznacznie kojarzy się ze starymi dokumentami czy kronikami.
Mówi się, że to font „w dobrym, starym stylu”, który jest jednocześnie uznawany za najbardziej czytelny font szeryfowy. Często wykorzystuje się go w gazetach i książkach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1984 roku jedna z odmian kroju Garamond została przejęta przez Apple i zyskała nazwę Apple Garamond.
Wielu autorów udostępnia zaprojektowane przez siebie kroje pisma zupełnie za darmo. Pamiętaj jednak, że zgodnie z prawem font jest własnością intelektualną i w związku z tym chroni go prawo autorskie. Przed skorzystaniem z danego fontu:
Dlaczego to takie ważne? Bo łatwo coś przeoczyć. Przykładowa licencja do użytkowania fontu na komputerze nie musi obejmować wykorzystania go na stronie internetowej lub udostępniania w produkcie mającym postać fizyczną. Może też umożliwić zainstalowanie fontu na serwerze, ale nie zezwalać przy tym na pobranie go z niego.
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejMusisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Social media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.
Fajny spis fontów! Świetna rada dotycząca licencji. Niestety wiele osób o tym zapomina i używa dowolnie darmowych fontów. Pouczający wpis 🙂