Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

3 października 2021 1 komentarz

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gdzie studiować grafikę – oferta polskich uczelni w roku akademickim 2021/2022

Chcesz pracować jako grafik w agencji reklamowej albo wydawnictwie? A może wolisz prowadzić własną firmę i samodzielnie realizować projekty dla klientów z różnych branż? Studia to jeden z etapów, który może pomóc przygotować się do pracy jako grafik-etatowiec lub grafik-freelancer.

Gdzie studiować grafikę – oferta polskich uczelni w roku akademickim 2021/2022

Dzięki nauce na dedykowanym kierunku nie tylko nauczysz się obsługi niezbędnego oprogramowania, ale zdobędziesz też kompetencje ułatwiające realizowanie zadań i pracę w zespole. Gdzie studiować grafikę? Na których uczelniach w Polsce można studiować grafikę?


Zobacz także: Jak zostać grafikiem komputerowym?


Jak studiować grafikę?

Grafikę można studiować w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). W tym drugim przypadku za naukę najpewniej będzie trzeba zapłacić, ale nie powinno być problemu z łączeniem jej z pracą zawodową. Program kształcenia trwa zazwyczaj pięć lat – trzy lata studiów licencjackich (I stopnia) i dwa lata magisterskich (II stopnia). Ukończenie każdego z tych etapów kończy się uzyskaniem dyplomu.

Co trzeba zdać na maturze, żeby studiować grafikę?

Jeśli zdecydujesz się na studia graficzne, musisz też wybrać odpowiednie przedmioty na egzaminie maturalnym. Większość uczelni oczekuje zdania na poziomie rozszerzonym jednego nowożytnego języka obcego (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski), historii bądź historii sztuki. Dokładne wytyczne na pewno znajdziesz na ich stronach internetowych poświęconych rekrutacji.

Najważniejszy krok – egzamin wstępny

W przypadku studiów graficznych dobrze zdana matura wcale nie gwarantuje, że dostaniesz się tam, gdzie chcesz. Dużo ważniejszy będzie wynik składającego się z dwóch etapów egzaminu wstępnego. Szczegółowe zasady każdego z nich są ustalane przez konkretną uczelnię. Pierwsza część dotyczy prezentacji własnych prac, najczęściej w formie cyfrowego portfolio, natomiast druga jest poświęcona prezentacji kandydata i sprawdzeniu jego wiedzy ogólnej.

Kierunek grafika – program studiów i przedmioty

Program nauczania jest ustalany indywidualnie przez każdą uczelnię i  realizowany w formie ćwiczeń i wykładów. Bez względu na to, gdzie będziesz studiować, możesz mieć pewność, że czekają na Ciebie zarówno w zajęcia warsztatowe, jak i teoretyczne. Poświęcisz też sporo czasu na tworzenie własnych projektów i nauczysz się pracować w grupie.

Dobra uczelnia zapewni Ci również zaplecze techniczne niezbędne do rozwoju (np. w ramach zajęć udostępni licencje do korzystania z oprogramowania). Oprócz tego, że nauczysz się posługiwać narzędziami niezbędnymi w pracy grafika, na pewno będziesz mieć niejedną okazję do „podejrzenia” sposobu pracy ludzi osiągających sukcesy w tej branży i poznanie ich punktu widzenia.

Podejście do projektowania na studiach graficznych jest kompleksowe, a przedstawiany zakres zagadnień związany z grafiką użytkową – bardzo szeroki. Aby móc w pełni wykorzystywać zdobywaną wiedzę w praktyce, musisz mieć solidne podstawy teoretyczne z różnych dziedzin, takich jak chociażby szeroko rozumiana kultura, historia sztuki, antropologia czy socjologia. Dobra informacja jest taka, że twórcy programu nauczania zadbali także o to, żebyś mógł je zdobyć😊

Żeby zobrazować Ci to, o czym napisałem wyżej, wystarczy wymienić przykładowe przedmioty realizowane na kierunku grafika:

Robi wrażenie, prawda? 😊 Oczywiście są to przykłady zebrane z różnych uczelni, ale już na pierwszy rzut oka widać, że sporo będzie się działo. Nic dziwnego – grafika  to w końcu studia artystyczne 😊

Studia graficzne – przykładowe specjalności

Na wielu uczelniach już na pierwszym roku studiów możesz wybrać również specjalność, dzięki której Twoje zajęcia będą bardziej dostosowane do konkretnego profilu lub w Twoim planie znajdzie się więcej przedmiotów powiązanych z wybranym przez Ciebie obszarem. Najpopularniejsze specjalności na kierunku grafika to m.in. grafika reklamowa, grafika multimedialna czy digital art.

Studia na kierunku grafika w 2022 roku

W roku akademickim 2021/2022 rekrutację na studia graficzne prowadzą następujące uczelnie:

Uniwersytety, na których można studiować grafikę w roku akademickim 2021/2022

Gdzie studiować grafikę
Sztuka Nowych Mediów – PJATK

Uczelnie prywatne, na których można studiować grafikę w roku akademickim 2021/2022

Pozostałe uczelnie wyższe, na których można studiować grafikę w roku akademickim 2021/2022

Czy trzeba kończyć studia, żeby pracować jako grafik?

Mimo że w Polsce jest wiele uczelni, na których można studiować grafikę, sam dyplom ukończenia studiów nie zagwarantuje Ci pracy. O wiele ważniejsze dla przyszłego pracodawcy czy klientów, których zamierzasz pozyskać, będzie Twoje portfolio. Dlatego to właśnie rozbudowywanie go powinieneś traktować jako swoje podstawowe zadanie.

Studia, chociaż oczywiście mogą ukierunkować, nikogo nie nauczą też kreatywności. Dlaczego? Bo po prostu nie da się jej nauczyć. Trzeba rozwijać ją w sobie samodzielnie, bez względu na okoliczności.

Jeśli masz doświadczenia związane ze studiowaniem grafiki, dopiero zastanawiasz się nad wyborem tego kierunku albo po prostu uważasz, że mógłbym dodać coś do mojego wpisu, możesz dać mi znać w komentarzach!

Oceń artykuł:
4.9/5 - (głosów: 27)

Tagi:

Udostępnij: Facebook, LinkedIn

Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Jedna odpowiedź do “Gdzie studiować grafikę – oferta polskich uczelni w roku akademickim 2021/2022”

  1. Grafika to bardzo fajny kierunek i obecnie można znaleźć dużo ciekawych ofert pracy w agencjach marketingowych. Ja oprócz grafiki dodatkowo chcę zrobić jeszcze podyplomowe studia z prawa dla marketerów, bo zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. W tej dziedzinie w ogóle warto się cały czas dokształcać, bo konkurencja jest duża, więc im więcej masz umiejętności tym lepiej.

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.