Własna strona internetowa to dziś absolutny must have zwłaszcza dla przedsiębiorców i firm. Wiesz, że potrzebujesz własnego miejsca w sieci, ale zastanawiasz się, czy jest możliwe samodzielne stworzenie go od podstaw bez angażowania grafika, jeśli nie masz pojęcia o grafice i kodowaniu? Ten wpis zdecydowanie jest dla Ciebie!
Zobacz także: Jaka jest różnica między logo a logotypem?
W biznesie brak strony www można porównać do braku ręki czy nogi. Strona firmowa (lub osobista, gdy jesteś np. freelancerem) to w końcu Twój kanał komunikacji z klientami, a często również miejsce, za pośrednictwem którego sprzedajesz swoje produkty czy usługi i pokazujesz je światu. Żeby było to możliwe, musisz najpierw wzbudzić zaufanie wśród ludzi, którzy potencjalnie będą chcieli z Tobą współpracować lub skorzystać z Twojej oferty. Nic nie pomoże Ci w tym tak, jak profesjonalny wygląd witryny (oczywiście dopracowanej również pod kątem treści, ale to już temat na inny wpis).
Kiedyś przygotowaniem stron komercyjnych zajmowali się głównie graficy i webmasterzy. Krótko mówiąc: osoby, które umiały programować, wiedziały, jak stworzyć projekt, który będzie wyglądał dokładnie tak, jak chce tego klient, a oprócz tego potrafiły zająć się aktualizacją treści.
W ostatnich latach obserwujemy zmianę trendu. Na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania umożliwiające tworzenie stron internetowych od podstaw nawet laikom. Wielu z nich wybiera je choćby dlatego, że kosztują mniej niż zlecenie tego zadania profesjonaliście. Oszczędności szukają tutaj zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem. Przekonuje ich opcja płatności za usługę w modelu subskrypcyjnym albo możliwość rozłożenia jej np. na miesięczne raty. Plusem jest również to, że w niektórych kreatorach (za dodatkową opłatą) można od razu zarejestrować domenę i włączyć hosting bez tracenia czasu na transfer.
Jeśli nie chcesz zlecać wykonania witryny internetowej komuś, kto zajmuje się tym na co dzień, możesz zawsze skorzystać z kreatorów stron www i zająć się tym samodzielnie. Prostota obsługi i wachlarz oferowanych przez nie opcji na pewno pozwoli Ci stworzyć nowocześnie wyglądającą, responsywną stronę z podstawowymi funkcjonalnościami na bazie gotowego szablonu, którego poszczególne elementy są dostępne w kilkunastu/kilkudziesięciu wariantach, i mogą być w ramach nich zmieniane. Żeby to zrobić, nie musisz znać się ani na programowaniu, ani mieć pojęcia o grafice. Nikt nie będzie też wymagał od Ciebie umiejętności obsługi systemu CMS (np. takiego jak WordPress).
Obsługa kreatorów www jest intuicyjna i przypomina łączenie w całość gotowych elementów. Działanie większości z nich opiera się na metodzie edycji treści zwanej potocznie WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Oznacza to, że na każdym etapie tworzenia strony masz do dyspozycji podgląd i zawsze możesz sprawdzić, co będzie widział użytkownik, który ją odwiedzi.
Mimo że samodzielne wykonanie strony w kreatorze wydaje się proste, może okazać się czasochłonne i przysporzyć problemów komuś niedoświadczonemu. Wprowadzanie zmian w gotowym szablonie często powoduje np. przesunięcia, przez które nie wygląda on już tak dobrze jak w wersji demo/podstawowej. To samo dotyczy wprowadzania tekstu i dostosowania jego ilości do dostępnego miejsca. Wiadomo – wszystko da się zrobić, ale trzeba się z tym trochę „pobawić”. Nie każdemu wystarczy cierpliwości.
Wreszcie trzeba pamiętać o tym, że w kreatorze nie uda się dostosować wszystkich funkcjonalności. Mówiąc najprościej: pozostaje wybierać z tego, co jest, dlatego to narzędzie nie wystarczy raczej do stworzenia indywidualnego, zaawansowanego projektu.
W żadnym wypadku nie zamierzam zniechęcać Cię do korzystania z kreatorów stron www i samodzielnego tworzenia stron www. Jeżeli np. potrzebujesz prostej wizytówki w formie landing page’a, może rzeczywiście warto zacząć od gotowych rozwiązań. Jeśli natomiast zależy Ci na dedykowanej stronie internetowej, której funkcjonalności zostaną dostosowane do Twoich wymagań lub specyfiki branży, w której działasz, polecam kontakt z profesjonalistą.
Na koniec jeszcze jedno: Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, dokładnie wszystko policz. Twoja oszczędność na kreatorze stron www może okazać się pozorna. W końcu do opłaty abonamentowej musisz doliczyć jeszcze koszt wykupienia hostingu i przedłużenia domeny. Nawet jeśli firma proponuje Ci teraz promocyjne warunki, sprawdź, jak będzie wyglądała oferta, kiedy przestaną one obowiązywać. Możliwe, że jednak wcale nie zapłacisz mniej niż za usługi profesjonalnego programisty i grafika.
najnowsze artykuły
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]
Czytaj dalejW tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]
Czytaj dalejBackup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]
Czytaj dalejSocial media
Darmowa wycena
Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.
Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.
Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.
Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.