Grafik komputerowy Puck, Gorzów Wlkp.
Tworzę silne marki. Od podstaw.
darmowa wycena

30 listopada 2022 0 komentarzy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw

Nowości w Wordpress 6.1 – automatyczna konwersja do WebP oraz nowy motyw

Wordpress 6.1 to kolejna z aktualizacji najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią. Postanowiłem sprawdzić, co się zmienia w stosunku do poprzednich wersji. Sprawdź, czego można się spodziewać po WordPressie 6.1!

Zobacz także: WordPress 6.0 – nowa wersja popularnego CMSa

W systemie WordPress każda z aktualizacji jest zawsze szczegółowo testowana przez społeczność. Dotyczy to także najnowszego wydania – systemu WordPress 6.1. Prace nad tą aktualizacją rozpoczęły się już w maju 2022 roku, zaraz po ukazaniu się systemu 6.0.

wordpress 6.1

Nowy motyw Twenty Twenty-Three

Nowy, standardowy motyw, który zawiera 10 zróżnicowanych styli! Różnice dotyczą zarówno kolorów, układów, jak i typografii. To z pewnością jedna z największych zmian w stosunku do wersji 6.0. Podobnie jak swój poprzednik (motyw Twenty Twenty-Two) jest oparty na blokach. Jednak jedną z największych różnic jest to, że nie ma już predefiniowanych obrazów, a zamiast tego wstawiane są miejsca na własne obrazy.

Lepszy edytor bloków

Większość użytkowników WordPressa poznała już edytor blokowy, który służy do tworzenia postów i stron w witrynie. Ostatnio jednak pojawiło się kilka nowych ulepszeń tego rozwiązania.

WordPress 6.1 wprowadza ulepszenia, które zostały już w części wprowadzone w edytorze Gutenberg, ponieważ w tym właśnie rozwiązaniu położono główny nacisk na uspójnienie bloków, a wersja WordPressa opatrzona numerem 6.1 bazuje właśnie na tym rozwiązaniu.

Blok spisu treści

Blok spisu treści można zrobić w zasadzie już od dawna. Wystarczy wprowadzić odpowiednie kotwice w treści oraz linki w spisie treści. Jednak nowy blok spisu treści w Wordpress 6.1 został ulepszony! Od teraz wystarczy, że dodasz blok spisu treści do nowego postu, a cała reszta dzieje się już automatycznie. Rozwiązanie to automatycznie wykryje wszystkie nagłówki, które znajdują się w treści artykułu oraz wyświetli je za pomocą listy.

Ulepszenia w bloku komentarzy

Dzięki WP 6.1 użytkownicy zyskują dostęp do ulepszonego bloku komentarzy. Dla przykładu: właściciele stron mogą od teraz ustawić różne kolory fontów oraz tła, aby jeszcze lepiej dopasować blok do stylu swojej strony.

Automatyczny konwersja do formatu WebP

Format WebP wprowadzony został przez Google. Pisząc ostatni artykuł, wspomniałem, że rozszerzenie zostało także wprowadzone w Adobe Photoshop. Jest to lepszy format, który oferuje bezstratną kompresję obrazów. Od tej pory w WordPress 6.1 jest obsługiwana funkcja automatycznej konwersji plików do formatu WebP. To niezwykle przydatna opcja.

Ustawienia blokady dla wszystkich bloków wewnętrznych jednym kliknięciem

Podczas zablokowania bloków nowy przełącznik umożliwia zastosowanie ustawień blokady do wszystkich bloków w bloku zawierającym, takich jak grupa, okładka i bloki kolumnowe. To rozwiązanie (zarówno, jak i poprzednie) niezwykle usprawnia pracę przy tworzeniu nowych stron.

Rozszerzenia dla programistów

WordPress 6.1 to nie tylko nowy motyw oraz opcja kompresji WebP. Rozwiązanie to przynosi także sporo nowości dla programistów. Dla przykładu: interfejs „Preferences Persistence API”. Jego celem jest to, aby dać możliwość redaktorom zapisu swoich ustawień użytkownika bezpośrednio do bazy danych. Jest to niezwykle przydatne, ponieważ opcja ta umożliwia zapisywanie ustawień na różnych przeglądarkach oraz różnych urządzeniach.

WordPress 6.1 rozwiązuje ponad 25 zgłoszeń wydajności. Od REST API, przez multisite az do WP_Query, które służy do rejestracji bloku podstawowego. Pełne zestawienie znajdziesz w Podręczniku dotyczącym wydajności.

Oceń artykuł:
5/5 - (głosów: 1)
Autor artykułu:
Fajnie, że tu jesteś. → Poznajmy się bliżej, zobacz kim jestem.

najnowsze artykuły

To może Cię także zainteresować

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży
19 czerwca 2023 0 komentarzy

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje projektowanie graficzne: Przyszłość branży

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz projektowania graficznego i wpływa na branżę. Rozwój AI przynosi za sobą nowe możliwości […]

Czytaj dalej
Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta
1 czerwca 2023 0 komentarzy

Sztuczna Inteligencja w Grafice Komputerowej: Nowa Funkcja w Photoshop Beta

W tym artykule skupimy się na nowej funkcji AI w programie Photoshop Beta, która wprowadza fascynujące możliwości dla projektantów grafiki. Nowa funkcja AI w Photoshop […]

Czytaj dalej
Jak zrobić backup strony WordPress?
30 kwietnia 2023 1 komentarz

Jak zrobić backup strony WordPress?

Backup strony w WordPressie to jedna z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy właściciel strony opartej na tej platformie. Wraz z rosnącą ilością danych, treści […]

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Social media

Zerknij także na moje profile w social mediach

Facebook

Bądź na bieżąco z nowościami z życia mojego studia graficznego. Znajdź mnie na Facebooku.

Lubię to

Instagram

Obserwuj moje konto na Instagramie. Zobacz zdjęcia i projekty, którymi dzielę się ze światem.

Obsrwuję

Darmowa wycena

Skontaktuj się ze mną i uzyskaj wycenę w 24 godziny

Masz pytania lub wątpliwości?
Porozmawiajmy o Twoim biznesie. Wycena w 24 godziny.

+48 798 929 435

Porozmawiamy o Twoim projekcie — w ciągu 24 godzin możesz liczyć na pierwszy kontakt z mojej strony.

Wycena przygotowana specjalnie dla Ciebie — przygotuję ofertę szytą na miarę, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze czynniki.

Wspólnie stworzymy świetny projekt — po akceptacji oferty możemy rozpocząć prace nad Twoim projektem.